Rusko posílá k břehům Sýrie své největší hladinové lodě

Rusko posílá k břehům Sýrie své největší hladinové lodě
Popisek: Dvě největší ruské válečné lodě
18 / 10 / 2016, 07:00

Skupina kolem jediné ruské letadlové lodě Admiral Kuzněcov bude zahrnovat i jaderný bitevní křižník Petr Veliký a velké protiponorkové lodě Severomorsk a Viceadmiral Kulakov. Oznámila to ruská státní tisková agentura TASS.

Psali jsme: Britská armáda a NATO v pohotovosti. Ruská flotila zamíří k syrským břehům

Mimo to se budou ve svazu pohybovat i další podpůrná plavidla. Cílem nasazení této skupiny je "zajistit námořní přítomnost v důležitých oblastech světových oceánů", uvádí se v prohlášení ruské Severní flotily.

"Zvláštní pozornost bude věnována na zajištění bezpečnosti námořní dopravy a jiných druhů námořních ekonomických aktivit Ruska a také reagovat na nové druhy moderních hrozeb, jako je pirátství a mezinárodní terorismus."

NATO plánuje sledovat postup skupiny lodí okola Admirála Kuzněcova během průjezdu severním Atlantikem do Středozemního moře. Mnoho z námořních a vzdušných aktiv aliance se účastní cvičení "Joint Warrior" na západním pobřeží Skotska, a očekává se, že se zúčastní sledování ruského loďstva a to včetně hlídkových letounů Royal Canadian Air Force CP-140 Aurora a US Navy Boeing P-8A Poseidon, dočasně nasazených na základnu RAF Lossiemouth ve Skotsku.

Psali jsme: NI: Proč se USA a svět stále bojí ruských Kirovů

Velká Británie zapojí do sledování Rusů fregatu třídy Type 23 fregatu a torpédoborec třídy Type 45, řekl vysoký britský vojenský úředník serveru IHS Jane´s. Letouny Royal Air Force se rovněž připravují na operaci. Patří mezi ně například letoun elektronického odposlechu Boeing RC-135, nebo stíhací letadla Eurofighter Typhoon na sledování palubních letounů Su-33 nebo MiG-29K z ruské leatdlové lodě.

Psali jsme: Ruský jaderný obr Petr Veliký opět na moři

Mluvčí Royal Navy řekl IHS Jane´s: "Síly Spojeného království a NATO pravidelně monitorují válečné lodě jiných zemí, když vstoupí do naší oblasti zájmu, a toto nebude jinak."

Zdroj: IHS Jane´s

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace