Rusko posílá na západní hranice tři divize. "Reagujeme na přítomnost NATO u našich hranic"

Rusko posílá na západní hranice tři divize. &quote;Reagujeme na přítomnost NATO u našich hranic&quote;
Autor: kremlin.ru Creative Commons Attribution 4.0|Popisek: Rusko- běloruské cvičení Západ-2013
25 / 05 / 2016, 10:00

Rusko se tvrdě postavilo proti plánům NATO na další expanzi na východ Evropy, uvádí proruský server rt.com

Alexander Gruško, stálý vyslanec Ruska při NATO, uvedl na nejnovější krok Moskvy: "Náš plán nasadit na západních a jižních hranicích Ruska nové tři divize, je jen jedním z kroků, kterými reagujeme na zvyšování vojenské přítomnosti NATO v blízkosti našich hranic. Naším cílem je chránit naše bezpečnostní zájmy."

Ruský ministr obrany Sergej Šojgu uvedl, že divize budou rozmístěny v Rostově na Donu, ve Smolenské a Voroněžské oblasti.

Gruškovo prohlášení je reakcí na další kolo vojenských cvičení NATO v blízkosti ruských hranic, především cvičení Saber Strike v Pobaltí, kterého se účastní asi 10.000 vojáků a proběhne od 27. května do 13. června. "NATO předvádí absurdní politické dovadlo, a jeho expanze na východ je zcela zřejmá a nereaguje na skutečné bezpečnostní hrozby a vytváří jen další "separační hranice", uvedl Gruško. Zdroj: rt.com

Podle něj je "konfrontační postoj NATO vůči Rusku sebezničující a aliance jej bude nucena dříve či později zásadním způsobem přehodnotit." 

Gruško zopakoval svoje slova z 18. května v Bruselu, v souvislosti s podpisem protokolu o přistoupení Černé Hory do NATO ministry zahraničí členských států: „Je jasné, že pokud bude NATO dále implementovat stanoviska, které oznámilo na summitu ve Walesu v roce 2014, poškodí to vlastní zájmy aliance."

Právě podepsání přístupového protokolu s Černou Horou, jejímž tradičním spojencem je právě Rusko, v Moskvě vzbudilo silnou negativní reakci. Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Marija Zacharovová podle agentury TASS na podpis protokolu reagovala prohlášením, že "další pokus NATO změnit vojensko-politickou situaci v Evropě... se nevyhnutelně dotýká zájmů Ruska a nutí nás k odpovídající reakci". Zdroj: tyden.cz

Gruško ale odmítl tvrzení, že Moskva zuří kvůli vyslání jednotek NATO do Východní Evropy. "Mnoho Evropanů si začíná uvědomovat, že politika izolace Ruska selhala, že společné hrozby vyžadují společnou odpověď, která se zakládá na opravdové spolupráci, a že ty samé státy NATO s námi spolupracují na klíčových bezpečnostních otázkách," tvrdí vyslanec. Zdroj: eurozpravy.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace