Rusko: postavíme obrovskou letadlovou loď. Experti USA: to nedáte

Rusko: postavíme obrovskou letadlovou loď. Experti USA: to nedáte
05 / 03 / 2015, 15:45

Velitel ruského námořnictva Viktor Čirkov prohlásil, že tamní námořnictvo obdrží letadlovou loď nové generace, uvádí topwar.ru. V současné době přitom mají Rusové v aktivní službě pouze jednu letadlovou loď – je to Admirál Kuzněcov, na němž operuje 14 stíhaček SU-33 a 14 strojů MIG-29K a MIG-29KUB. Kromě toho Rusové také dodávají tuto nejmocnější konvenční zbraň světa Indii a Číně.

Velmoci v oblasti letadlových lodí a námořnictva obecně je přitom dnes především Amerika. „Hlásná trouba“ republikánské strany USA FoxNews reagovala na ruské ambice s ironií a citovala slova amerického experta Davida Axe o tom, že Rusko dnes k takové stavbě postrádá peníze, zkušenosti i kapacity. „Již jedenáct let se Moskva pokouší o obnovení svých schopností v oblasti stavby letadlových lodí a dosáhla v tom jenom malého progresu. Dnes je ruské hospodářství ve stavu volného pádu a pod tlakem sankcí způsobených situací na Ukrajině, což může smazat i polovinu toho progresu, které již dosáhli.

Pravdou je, že Viktor Čirkov ruské tiskové agentuře Itar-Tass neupřesnil, kdy má být nová loď námořnictvu dodána.  Má přitom být větší, než cokoliv májí dnes v USA ve výzbroji, její rozměry mají o 10% překonat americké letadlové lodě třídy Nimitz. Prestižní americký časopis The National Interest ale varuje, že Rusy nelze v tomto brát na lehkou váhu a že ještě před několika léty experti s ironii mluvili o modernizací ruské armády, která se dnes již do velké míry odehrála.

Zde můžete vidět současnou rutinní práci ruských námořníků a pilotů na jejích letadlové lodi: 

Admirál Kuzněcov přitom již zažil i krušné chvilky, takto vypadalo nezdařené přistání jednoho z pilotů SU-33, který má vskutku obdivuhodné nervy:

A zde je moderní dokument ruské státní televize o jejích letadlové lodi v roce 2014:

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace