Rusko: Potřebujeme silnou základnu na Arktidě

Rusko: Potřebujeme silnou základnu na Arktidě
19 / 04 / 2015, 09:45

19.4.2015/„Někomu se to může líbit a někomu ne, ale to je jejich problém. Pro nás je nejdůležitější, že nám se to líbí a že to je užitečné pro naši zemi,“ řekl viceprezident Dmitrij Rogozin, který je v ruské vládě odpovědný za zbrojní program, k upevnění pozic Ruska na Arktidě.

Podle viceprezidenta Rogozina, který v neděli otevíral plovoucí Arktickou stanici Severní pól 2015, musí Rusko vyvinout veškeré úsilí v Arktidě a podrobit si alespoň tu část, která jí patří. „Je zde mnoho problémů, které se neřešily po desítky let. Nevyřešily se pod Sovětským svazem, ani před ním a ani v současném Rusku. Je třeba dobýt Arktidu, alespoň tu část, která je v zóně naší odpovědnosti,“ uvedl. Podle ruské agentury TASS tím mínil rozvoj Severní mořské cesty, vědy a ruských polárních stanic.

Rusko má s Arktidou velké plány. Rogozin připomněl, že prezident Vladimír Putin na začátku tohoto roku rozhodnul o zřízení státní komise pro rozvoj na Arktidě. „To znamená, že nejužší vedení země, prezident a vláda, má velký zájem na rozvoji regionu a upevnění pozic Ruska v této oblasti,“ dodal Rogozin.

Podle agentury TASS byla cesta Rogozina na Arktidu důležitá proto, že viceprezident chtěl na vlastní oči vidět, jakou výzbroj potřebují polárníci a co lze udělat pro to, aby se zde rozvíjely ruské polární stanice. Stanice, kterou Rogozin otevíral, bude podle vědců funkční několik měsíců. Otevření stanice znamená oživení ruského programu plovoucích stanic, který byl pozastaven v létě 2013 po té, co musela být evakuována stanice Severní pól – 40. První plovoucí stanice na světě byla oficiálně otevřena 20 kilometrů od severního pólu v červnu 1937.

Rusko se zajímá o Arktidu zejména v souvislosti s bohatými zásobami nerostných surovin a novými dopravními možnostmi, které otevírá rychlé tání polárních ledovců. Moskva sice zdůrazňuje, že má v severském regionu zájem na mírové spolupráci, intenzivně ale v polárních oblastech buduje nové vojenské základny, armádní letiště a dopravní infrastrukturu.

O Arktidu, zejména o její předpokládané zásoby surovin, mají zájem i další severské státy - USA, Kanada a Dánsko. Zejména Spojené státy jako jeden ze států arktické pětky vznáší nárok na podíl na nerostném bohatství Arktidy. Mezi státy se také vede spor o takzvaný Lomonosovův hřbet, podmořskou oblast se zásobami surovin, na kterou si činí územní nároky všechny čtyři arktické země.

Zdroj: Agentura TASS, idnes.cz

 

Tagy článku