Rusko předá "ukradené" vojenské lodě Ukrajině až po normalizaci vztahů

Rusko předá &quote;ukradené&quote; vojenské lodě Ukrajině až po normalizaci vztahů
Autor fotografie: BuquesdeGuerra.com|Popisek: Zabavená ukrajinská loď U209 Ternopil
29 / 07 / 2016, 10:00

Nejedná se jen o válečné lodě, ale také o pozemní techniku, která zůstala po ústupu ukrajinské armády během ruské anexe Krymu.

Vojenskou techniku předá Rusko Ukrajině až po normalizaci vztahů mezi oběma zeměmi. Přeloženo do normální řeči to znamená, že ukradená technika zůstane v Rusku další desítky let, vzhledem ke stavu vztahů mezi oběma zeměmi.

Informaci přinesla agentura RIA Novosti, které to sdělil bývalý velitel Černomořské flotily, admirál Kasatonov. 

Ukrajinská technika zůstala na Krymu po anexi území neoznačenými vojáky tzv. zelenými mužíčky. Anexe začala 27. února 2014.

zUkrajinská vláda v čele s prozatímním prezidentem Oleksandrem Turčynovem odsoudila postup Moskvy při krymské krizi jako agresi. Vydala nařízení, aby ukrajinské lodě opustily přístavy na Krymu a vyhnuly se tak možnosti obsazení proruskými ozbrojenci. Vlajková loď ukrajinského námořnictva Hetman Sahajdačnyj se však podle ruských zdrojů přidala na ruskou stranu. K Rusům přeběhl také velitel námořnictva kontradmirál Denys Berezovskyj, proti kterému ukrajinská prokuratura následně zahájila trestní řízení pro vlastizradu. Internetové zpravodajství BBC nicméně citovalo prohlášení Andrije Tarasova, dalšího ukrajinského kontradmirála, který popřel informaci o dezerci posádky vlajkové lodi. Ta se podle něj nacházela pod ukrajinskou vlajkou na námořní základně na Krétě. 

?????? ??? ?? ??????? “??????? ???????????”

Poté tato vlajková loď doplula do jednoho ukrajinského přístavu a zůstala součástí ukrajinského vojenského námořnictva.

Po anexi Krymu byla ruská příslušnost neoznačených vojáků nesporná a nasazení ruských ozbrojených sil během anexe potvrdil také ruský prezident Vladimir Putin. Později Putin vynesl výnos, kterým ustanovil 27. únor Dnem speciálních sil. Ruská média ho ihned přejmenovala na „Den zelených mužíčků“.

Předávání zabavené techniky bylo zastaveno po vypuknutí bojů na východě Ukrajiny na jaře 2014 a Rusko se opírá o mezinárodní dohody, které zakazují dodávky zbraní do oblasti konfliktů.

Zdroj: Wikipedie, Sputnik News

Tagy článku