Rusko přesouvá mobilní raketové systémy Iskander k hranicím EU

Rusko přesouvá mobilní raketové systémy Iskander k hranicím EU
Autor: Wikipedia / Aleksey Toritsyn, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0|Popisek: A Russian OTRK Iskander system during the Victory parade 2010
08 / 10 / 2016, 19:00

Ruské ministerstvo obrany dnes potvrdilo přesun raketových systémů Iskander, schopných nést jaderné hlavice, do Kaliningradské oblasti.

Moskva (ČTK) - Mluvčí ministerstva podle agentury TASS uvedl, že nejde o nic neobvyklého; Iskandery se v minulosti do této části Ruska přesouvaly a dál budou přesouvat v rámci bojové přípravy. Britské deníky komentují poslední aktivity Moskvy jako přípravu na zahájení třetí světové války. Zdroj: express.co.uktelegraph.co.uk

 

Nasazení mobilních raketových systémů Iskander-M (označované v kódu NATO jako SS-26 Stone), které mohou nést i jaderné hlavice, s dosahem 500 km v Kaliningradské oblasti  Rusku umožní vybrat si cíle prakticky na celém území Polska, a také ve východní části Německa a severní části České republiky. Mobilní taktické rakety zasáhnou cíl s přesností na zhruba pět metrů. Střely mají důmyslnou ochranou před zachycením a příprava k jejich odpálení netrvá ani čtvrt hodiny. Zdroj: letectvi.czforum.valka.cz

Mluvčí Igor Konašenkov rovněž uvedl, že ministerstvo nedělalo s přesunem žádné tajnosti a využilo ho k upřesnění parametrů amerického vojenského satelitu. Jeden Iskander byl podle něj záměrně "ještě před naložením k přepravě vystaven prolétajícímu výzvědnému satelitu USA s cílem upřesnit parametry činnosti tohoto kosmického aparátu".

"Nemuseli jsme čekat dlouho. Američtí partneři nám v 'záchvatu odhalení' všechno potvrdili," prohlásil generálmajor Konašenkov.

"Operačně taktický raketový komplex Iskander je mobilní. V rámci plánu bojové připravenosti procvičují jednotky raketových vojsk po celý rok nácvik přesunu, přičemž překonávají velké vzdálenosti po území Ruské federace nejrůznějším způsobem: letecky, po moři anebo vlastními silami," uvedl mluvčí.

"A žádnou výjimkou není ani Kaliningradská oblast, kam se jednotky raketových vojsk už nejednou přesouvaly a dál budou přesouvat v rámci bojové přípravy ozbrojených sil Ruské federace," dodal generál.

Video: Presný zásah komplexu Iskander, na vzdialenosť 200 kilometrov

Reagoval tak na páteční informaci představitele amerických výzvědných služeb, že Rusko začalo přesouvat raketové systémy Iskander-m do Kaliningradské oblasti. Podle jeho mínění by mohlo jít o politické gesto Moskvy k vyjádření nespokojenosti s aktivitami NATO.

Síly velmi rychlé reakce NATO nemohou být vyslány do východní Evropy v případě války s Ruskem, uvedl s odvoláním na dva alianční generály list Financial Times.

Foto: Wikipedia / Aleksey Toritsyn,  Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace