Rusko přiznalo státem řízený dopingový program. Ale diví se ještě dnes někdo?

Rusko přiznalo státem řízený dopingový program. Ale diví se ještě dnes někdo?
Autor: Pixabay.com/cs|Popisek: doping
28 / 12 / 2016, 19:00

KOMENTÁŘ

Ředitelka ruské antidopingové agentury RUSADA Anna Anceliovičová přiznala, že Rusko mělo dopingový program, který byl řízen státem. Ředitelka agentury řekla v rozhovoru pro list The New York Times, že agentura vyměňovala sportovcům vzorky moči. Podávala sportovcům i prostředky na zvýšení výkonnosti.

Anceliovičová se současně dušuje, že o programu nevěděli ani Vladimir Putin, ani další nejvyšší představitelé státu. Tomu samozřejmě můžeme i nemusíme věřit. To, že Rusko veřejně přiznalo, že při mezinárodních závodech podvádělo, je sice průlom, na druhou stranu ti, kteří se ve sportu dlouhá léta pohybují, o tomto podvodu dávno věděli.

Rusko totiž jen navázalo na nechvalně známou tradici z dob Sovětského svazu, kdy s formálním posvěcením nejvyšších stranických funkcionářů ruští sportovci pravidelně dopovali. A také pravidelně vyhrávali.

Stejně tak to však chodilo i ve státech bývalého východního bloku, jako například v v NDR, kdy do mladinkých gymnastek sportovní funkcionáři doslova ,,ládovali" nepovolené látky a patnáctileté gymnastky se tak stávaly mistryněmi světa. Státem podporovaný dopingový program vznikl i na konci sedmdesátých let i v Československu a samozřejmě i dalších zemích sovětských satelitů v Evropě.  Státem řízený doping byl totiž jednou z forem boje proti ,,imperialistickým" státům.

To, že se Rusko nyní veřejně ,,odkopalo", nás tak může pouze překvapit z hlediska formy, nikoliv obsahu.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace