Rusko prý dodává měsíčně Talibanu palivo za 2,5 milionu dolarů

Rusko prý dodává měsíčně Talibanu palivo za 2,5 milionu dolarů
Autor fotografie: pixabay.com|Popisek: Ilustračný obrázok
17 / 10 / 2017, 06:45

Rusko podle britského listu The Times posílá každý měsíc islamistickému hnutí Taliban do Afghánistánu cisterny s pohonnými hmotami v hodnotě 2,5 milionu dolarů (54,6 milionu Kč). Deník cituje jako zdroj zprávy pokladníka Talibanu, jeho jméno ale neuvádí.

Dodávky paliva, které prý Rusko posílá přes Uzbekistán posledních asi 18 měsíců, proudí k firmám, které pracují pro Taliban. Tyto společnosti následně pohonné hmoty prodávají "obchodníkům v Kábulu" a zisky předávají přímo velitelům hnutí, píší The Times.

"Od Rusů přijímáme peníze neradi, ale v této fázi džihádu (svaté války) je to pro nás nutnost," prohlásil podle listu The Times pokladník Talibanu, který se stará o finanční záležitosti několika velitelů hnutí v jedné z afghánských provincií.

Podobná obvinění vznášejí již déle afghánští a američtí vojenští velitelé. Američtí generálové Moskvu obviňují, že úmyslně maří americkou misi v Afghánistánu. Ruští politici tato obvinění odmítají a také Taliban oficiálně prohlašuje, že žádnou pomoc z Ruska nedostává.

"Mají tři cíle: porazit teroristickou organizaci Islámský stát, mařit snahy afghánské vlády podporované Spojenými státy a škodit NATO," řekl o údajné činnosti Rusů vysoký poradce takzvané kvétské šúry, nejvyššího vedení Talibanu v Pákistánu.

Autor: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.