Rusko navrhuje prezidentské volby v Sýrii až po ústavě, tu má spoluvytvářet Asad

Rusko navrhuje prezidentské volby v Sýrii až po ústavě, tu má spoluvytvářet Asad
Popisek: Unikátní antické město Palmyra ovládají již několik měsíců teroristé IS
11 / 11 / 2015, 10:15

Rusko navrhuje uspořádat předčasné prezidentské volby v Sýrii až po referendu o nové ústavě této blízkovýchodní země, kandidaturu nynějšího autoritářského prezidenta Bašára Asada přitom nevylučuje. Dnes o tom informovala agentura Reuters s tím, že návrhy jsou součástí přípravné verze řešení krize v Sýrii, který Moskva vypracovala pro mezinárodní jednání ve Vídni.

Rusko podle zmíněného dokumentu vyzývá syrskou vládu a opozici k zahájení ústavního reformního procesu, který by mohl trvat až 18 měsíců. Reformnímu orgánu by podle představ Ruska neměl předsedat Asad. Po vypracování nové ústavy má být nový základní zákon země předložen obyvatelům k posouzení. Teprve poté Moskva doporučuje uspořádat předčasné prezidentské volby. Ty poslední se v Sýrii konaly loni a Asad si v nich zajistil další sedmiletý mandát, který mu skončí v roce 2021.

Proti další politické aktivitě Asada je ale opozice, možnost setrvání Asada u moci odmítá i Západ včetně USA. Občanská válka trvá v Sýrii již pět let a vyžádala si na čtvrt milionu lidských životů. Rozvrácenou zemi na východě nyní navíc ovládá teroristická skupina Islámský stát. Rusové podporují současného prezidenta a údajně bombardují i pozice jeho odpůrců, které naopak podporují západní země včetně USA. 

Možné řešení současné krize v Sýrii, by mělo vyplynout z mezinárodního jednání ve Vídni. Cílem vídeňských rozhovorů, ke kterým byl přizván mimo jiné i Írán, je dosáhnout příměří a ustavit přechodnou syrskou vládu, která zemi dovede k volbám. Nepřehledná situace na bojišti ale vyjednání o klidu zbraní značně komplikuje. Neshoda účastníků rozhovorů panuje také v tom, kdo všechno by se měl schůzek ve Vídni účastnit. Moskva před novým kolem jednání žádá, aby byl vypracován jasný seznam skupin, které jsou v Sýrii teroristické a které naopak patří k opozici.

Zdroj: ČTK

Tagy článku