Rusko prý zaslalo do Íránu první část protiletadlových raket

Rusko prý zaslalo do Íránu první část protiletadlových raket
Autor: Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported, Vitaly V. Kuzmin|Popisek: Ilustrační foto S-300
12 / 04 / 2016, 10:00

Teherán/Moskva (ČTK) - Rusko zaslalo Íránu první část protiletadlového raketového systému S-300. Oznámil to včera mluvčí íránského ministerstva zahraničí Hosejn Džáberí Ansárí. Írán je za budování své raketové technologie v zahraničí kritizován.

Smlouvu na dodávku protiletadlových komplexů S-300 obě země podepsaly před devíti lety. Realizace kontraktu ale byla pozastavena, když Rada bezpečnosti OSN v roce 2010 přijala rezoluci číslo 1929, která předpokládala zavedení dalších sankcí vůči Íránu.

Systém S-300 PMU2 Favorit dokáže útočit až na 36 cílů najednou a koordinovat současně 72 střel – dosah systému je odvislý od nasazených raket. Raketa 48N6E2 je schopna zasáhnout cíle na 200 kilometrů ve výšce až 27 kilometrů a podle ruského tvrzení stačí i na nejmodernější stíhací letoun světa F-22 Raptor. Starší verze raket má dolet asi 47-150 kilometrů.

Rusko dodávku zastavilo, loni v dubnu však prezident Vladimir Putin zákaz dodat rakety Íránu odvolal kvůli slibně se vyvíjejícím rozhovorům o íránském jaderném programu.

Írán se sice loni se světovými mocnostmi dohodl na omezení svého jaderného programu a zajistil si tak zrušení sankcí, avšak dále provádí raketové testy. Mnozí signatáři dohody o jaderném programu tyto testy považují za porušení dohody, která se týká také raketové technologie, avšak Írán a Rusko jsou opačného názoru.

Rozvíjení a nákup raketové technologie může Íránu vynést nové sankce, o nichž ale musí znovu rozhodovat Rada bezpečnosti OSN.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace