Rusko reaguje na americký vojenský úder: posílá k břehům Sýrie svou válečnou loď

Rusko reaguje na americký vojenský úder: posílá k břehům Sýrie svou válečnou loď
Autor: flickr.com (CC BY 2.0) |Popisek: Admirál Grigorovič
08 / 04 / 2017, 19:00

Rusko reaguje ne nejnovější situaci v Sýrii a posílá k jejím břehům svou válečnou loď Admirál Gigorovič.

Rusko reagovalo na americký vojenský úder na syrskou základnu Šajrat vysláním své fregaty Admirál Grigorovič k břehům Sýrie. Admirál Grigorovič míří z Černého moře, kde zatím operoval, k syrskému přístavu Tartús na pobřeží Středozemního moře. Tam se nachází ruská námořní základna, která plní převážně zásobovací úkoly.

Admirál Grigorovič je vybaven naváděnými raketami, těžkými děly, raketovým obranným systémem, a může na něm přistát i vrtulník. Podle Ruska je posilování vojenské přítomnosti v Sýrii pouze reakcí na americký vojenský úder na Sýrii. Mluvčí ruského prezidenta Vladimira Putina prohlásil, že americká vojenská intervence vážně poškodila vztahy mezi Ruskem a USA. Ruský premiér Dmitrij Medveděv šel ještě dál. Podle něho americký útok na syrskou základnu přivedl Moskvu a Washington na pokraj vzájemného vojenského střetu. Dodal, že napjatá situace vyvolaná USA je akorát dobrou zprávou pro teroristy.

Rusko americký vzdušný úder na syrskou základnu označilo za agresi proti suverénnímu státu a vyzvalo Sýrii k posílení své vzdušné obrany. Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že budou učiněna příslušná opatření na ochranu nejcitlivějších objektů v Sýrii, aby se posílila a zlepšila efektivita systému vzdušné obrany.

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson však trvá dál na tom, že vojenský úder byl nutný. USA má podle něho dostatek důkazů o tom, že za chemickým útokem, respektive uvolněním smrtícího sarinu v syrském Idlíbu stál právě Asadův režim. USA prostřednictvím své velvyslankyně při OSN Nikki Haleyové navíc oznámily, že může dojít k dalšímu vojenskému zásahu na vybrané syrské cíle.

Syrská vláda a Rusko naopak obviňují z chemického útoku protiasadovské rebely. Společně prohlašují, že plyn byl uvolněn vzdušným útokem na zařízení, které sarin skladovalo.

Bezpečnostní experti předpokládají, že vysláním své fregaty k břehům Sýrie série ruských kroků nekončí. Přepodkládají, že Rusko si bude chtít v nynější velmi napjaté situaci ,,zjednat" v Sýrii pořádek, kde má stejně jako USA své strategické zájmy.

 

psali jsme:

VIDEO: USA zaútočily na vojenskou základnu v Sýrii, čtyři mrtví vojáci

 

Zdroj: independent.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace