Rusko revidovalo námořní doktrínu

Rusko revidovalo námořní doktrínu
Autor fotografie: „Kirov-class battlecruiser“ od Camera Operator: MITSUO SHIBATA – ID:DD-ST-86-06686 / Service Depicted: Other Service. Licencováno pod Volné dílo via Wikimedia Commons|Popisek: Pýcha ruského námořnictva
27 / 07 / 2015, 16:00

Ruské námořnictvo chce posílit strategické pozice svého námořnictva v Černém moři a zachovat pozice ve Středozemním moři a Atlantiku – to je nová námořní doktrína reagující z ruského hlediska nepřípustnou expanzi NATO.

Nová, aktualizovaná verze doktríny ruského námořnictva se objevila na webu Kremlu minulou neděli a přišla tak přibližně půl roku po revidované vojenské doktríně (strategii), která reagovala dramaticky na zhoršení vztahů se Západem, který nesl nelibě anexi Krymu a válku na Ukrajině.

NATO bylo samozřejmě i v předchozí verzi z roku 2010 hlavním nebezpečím pro Rusko, ale válka na Ukrajině pozvedla tlaky mezi NATO a Ruskem na úroveň, kterou jsme tu neměli od minulé Studené války.

Nový dokument ruského námořnictva vyzdvihuje „nepřípustný charakter plánů NATO na přibližování vojenských infrastruktur k hranicím Ruska“.

Jedním z cílů dokumentu je vybudování infrastruktury pro flotilu v Černém moři na anektovaném poloostrově Krym a akcelerace obnovení strategických pozic v tomto moři.

Viceprezident Dmitry Rogozin podtrhuje i zaměření se ruské flotily na Atlantik, arktické oblasti a Středozemní moře, ve kterém chce mít Rusko trvale přítomné námořní jednotky. Zapomenuta nezůstala ani Severní flotila, která by se měla nadále rozvíjet.

Pro energeticky bohatou Arktidu chce doktrína snížit hrozby pro národní bezpečnost a zajistit strategickou stabilitu.

„Tyto změny ukazují, že Rusko věnuje zvláštní pozornost posílení svého námořního potenciálu v Arktidě a Atlantiku proti NATO," řekl vojenský expert Alexander Golts pro rádio Moscow Echos a dodává, že: " Bez rozhodujícího posílení kapacit flotily , nic z nich nedává smysl."

Zdroj: DefenseNews

Psali jsme také:

Nejrychlejší ponorka světa je - která vlastně?

Z válečné lodi třídy Mistral vyrobené ve Francii pro Rusko ukradeno klíčové vybavení!

Ruské válečné lodě v kanálu La Manche mezi Anglií a Francií

Diletantský podvrh v mediální válce mezi Ruskem a Západem

Další důkaz, že ruské vedení lže o svých vojenských operacích

Sto střetů letadel Ruska a NATO na hranici Evropy

Rusové osmnáctkrát zvýšili výdaje na zbrojení!

Tagy článku