Rusko rozmístí na sporných Kurilských ostrovech proti-lodní střely

Rusko rozmístí na sporných Kurilských ostrovech proti-lodní střely
Autor: Peter (CC BY 2.0)|Popisek: Kurilské ostrovy
26 / 03 / 2016, 00:45

Rusko rozmístí na Kurilách jak proti-lodní systémy, tak bezpilotní prostředky.

Oznámil to ruský ministr obrany Sergej Šojgu s tím, že se bude jednat o systémy Bal a Bastion, v případě UAV o Eleron 3.

Eleron 3

Kurilské ostrovy jsou ohniskem sváru mezi Ruskem a Japonskem. Oba státy si kladou na tyto ostrovy nárok. Kurily mají díky své poloze veliký strategický význam. Jejich vlastník má velmi dobrou kontrolu nad Ochotským mořem, omývajícím břehy ruského kontinentálního pobřeží. Od konce 2. světové války po současnost, jsou Kurilské ostrovy pod správou Ruska. Sanfranciská mírová smlouva, kterou Japonsko v r. 1952 uzavřelo mír s většinou spojenců, nebyla Sovětským svazem podepsána.

V r. 1956 byla podepsána společná sovětsko-japonská deklarace, která ukončila válečný stav, a obě strany se zavázaly pokračovat v jednáních s cílem uzavřít mír. Poté měl Sovětský svaz navrátit Japonsku Habomajské ostrovy a ostrov Šikotan. Přestože platnost této deklarace Rusko v r. 2004 potvrdilo, není mezi oběma státy podepsána žádná mírová smlouva a status Kurilských ostrovů zůstává sporný, což je hlavní překážkou v japonsko-ruských vztazích.

Zdroj: Alert5.com

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace