Rusko rozšiřuje vojenské základny v Arktidě. Chystá se na anexi jako na Krymu?

Rusko rozšiřuje vojenské základny v Arktidě. Chystá se na anexi jako na Krymu?
Autor fotografie: Wikipedia|Popisek: Ruská flotila
24 / 06 / 2015, 13:15

Ruská armáda zvyšuje bojeschopnost své Severní flotily, nasazuje mobilní raketové systémy Bastion, vojenské drony, buduje nové základny.

O vyzbrojování Severní flotily jsme psali už v našem předchozím článku "Rusko rozmisťuje zbraně v Arktidě", nicméně nyní zveřejnil server ibtimes.com další informace.

Mobilní systém Bastion K-300 je určen pro ničení hladinových a pozemních cílů nepřítele, včetně konvojů i letadlových lodí. Admirál Vladimir Korolev, velitel Severní flotily, uvedl pro Sputnik News:

"V roce 2015 provedeme významnou obnovu vybavení a výzbroje vojenských pobřežních sil a umístíme v oblasti protiraketovou obranu". 

Korolev také uvedl, že Severní flotila byla vybavena novými raketovými komplexy S-400. Ruská agentura TASS oznámila s odvoláním na velitele ruského námořnictva admirála Viktora Chirkova, že do oblasti bude směřovat nejméně padesát nejnovějších vojenských plavidel vybavených pro arktické operace. 

Rusko aktivně pracuje na tom, aby získalo jednoznačnou vojenskou převahu v Arktidě, kterou považuje za "svoje vlastnictví". Ruský vicepremiér Dmitrij Rogozin oznámil v polovině dubna na prvním zasedání Arktické komise plán „industrializace Arktidy“. Moskva chce v příštích pěti letech v oblasti investovat 222 miliard rublů (111 miliard korun) Zdroj: zpravy.e15.cz

 „Arktická oblast je pro Rusko obrovským zdrojem nerostného bohatství,“ uvedl Rogozin. „Arktida ale také znamená Severní mořskou cestu – nejkratší cestu z Asie do Evropy. Poloostrov Kamčatka se může stát centrem pro zásobování a opravy lodí. Kamčatka je branou do Arktidy. Archangelsk je druhou branou,“ dodal Rogozin.

Vysoce postavený úředník ruského ministerstvo obrany řekl agentuře TASS letos v dubnu:

"Základny ruské armády v Arktidě budou vybudovány na pevnině i na ostrovech. Do roku 2018 chce mít Rusko v oblasti samostatnou a soběstačnou vojenskou skupinu stejně tak, jak to bylo v minulosti."

Rusko, které je jednou z osmi zemí s územními nároky v Arktidě, už v loňském roce předložilo OSN svůj požadavek na získání dalších 460 000 čtverečných mil arktického území.

Ruské základny v Arktidě /HERITAGE.ORG

Zdroj: Heritage.orgnextbigfuture.comibtimes.com

Tagy článku