Rusko si nárokuje vlastnictví Severního pólu

Rusko si nárokuje vlastnictví Severního pólu
Autor fotografie: Redakce|Popisek: Putin pokukuje po bohatství Severního pólu
06 / 08 / 2015, 12:45

Rusko, které ještě tráví sousto v podobě Krymu, se snaží o další chutné sousto v podobě nároku na Severní pól a velké oblasti Severního ledového oceánu.

Jedná se samozřejmě o oblasti plné ropy a zemního plynu. Nárok Ruska předložil v úterý ruský ministr zahraničí ve výboru OSN pro rozhodování o mořských hranicích.

Severní ledový oceán přilákal i další země, včetně USA, Kanady, Dánska a Norska, a ty soupeří o nerostné zdroje, jako jsou nevyužité zásoby ropy a zemního plynu. Rusko přišlo s podobným krokem v roce 2002, ale výbor OSN výbor ho zamítl z důvodu nedostatku důkazů.

Ruské ministerstvo zahraničí nyní uvedlo, že má "dostatek vědeckých údajů shromážděných během let výzkumu Arktidy", aby mohlo předložit upravený nárok na tuto oblast.

Pokud by komise OSN pro hranice kontinentálního šelfu rozhodla kladně, Rusko by se zvětšilo o 1 200 000 kilometrů čtverečních a to jak na pevnině, tak na moři.

Zpráva do výboru OSN byla sestavena a předložena ruským ministerstvem přírodních zdrojů a životního prostředí, Federální agenturou nerostného bohatství, ministerstvem zahraničních věcí a ministerstvem obrany - oddělením navigace a oceánografie a Ruskou akademií věd.

Když bylo Rusko součástí Sovětského svazu podepsalo v OSN 10. prosince 1982 Úmluvu o mořském právu, která byla poté ratifikována 26. února 1997.

Zdroj: Washington Times

Tagy článku