Rusko spouští projekt „Halal friendly“ turistiky

Rusko spouští projekt „Halal friendly“ turistiky
10 / 12 / 2015, 08:00

Rusko si klade za cíl přilákat turisty ze zemí Perského zálivu díky nabídce programu zimní „Halal friendly“ turistiky. Sdělil to náměstek ředitele ruské Federální agentury pro cestovní ruch, Sergej Korneyev během otevírání kanceláře VisitRussia v Dubaji.

V Dubaji z toho důvodu, že je to jeden z nejvýznamnějších dopravních uzlů propojujících Asii se světem. Dále se počítá i s rozšířením nabídky do Kuvajtu a Saúdské Arábie. Cílem projektu je ukázat obyvatelům pouštních států, jak vypadá ruská zima.

Halal friendly turistika bude zahrnovat nejen samotné jídlo upravené pro praktikující muslimy, ale třeba i menu v arabštině atd.

V Rusku žije asi 6,5% praktikujících muslimů.

A co přesně je Halal?

Halal je jakýkoli výrobek certifikovaný muslimskou obcí podle náboženských pravidel. Certifikace je za poplatek, ze kterého jdou peníze na provoz muslimské obce – např. na nájem mešity, případně jsou peníze přes různé neziskovky směrované do arabských zemí. Existuje vážné podezření, že mohou končit na účtech teroristů či jejich rodin. Certifikát podle standardu HALAL potřebují všichni výrobci a obchodníci, kteří chtějí svou výrobu a zboží dodávat na islámský trh.

Nejznámější z halal výrobků je halal maso. Při porážce stylem halal musí být zvíře podříznuto muslimem za recitace modlitby a to záměrně bez předchozího omráčení a někdy zvíře umírá i několik minut za plného vědomí. V mnoha státech zakázán byl tento způsob porážky zakázán, ale v ČR mu byla udělena v roce 2010 výjimka Ministerstvem zemědělství v zákoně o ochraně zvířat, kdy se nadřadil islám nad ochranu zvířat a nyní je možné zde tyto rituální vraždy praktikovat.

Zdroj: Sputnik News, IVČRN, Wikipedie

 

Tagy článku