Rusko: Terorismus je zlo, se kterým je třeba bojovat. Budeme likvidovat i "umírněné" teroristy

Rusko: Terorismus je zlo, se kterým je třeba bojovat. Budeme likvidovat i &quote;umírněné&quote; teroristy
Autor fotografie: Ministerstvo obrany Ruské federace|Popisek: Ruská letecká základna v Sýrii
24 / 10 / 2015, 17:30

Boj s IS komplikuje to, že v Sýrii chybí ústřední síla, se kterou by bylo možné spolupracovat, Rusko je přitom ochotno kontaktovat se všemi, jestliže to nejsou teroristé,

Moskva 24. října (ČTK) - Rusko je připraveno v Sýrii podpořit vzdušnými údery i protirežimní Svobodnou syrskou armádu a spolupracovat s dalšími opozičními skupinami, které se přesvědčivě postaví proti terorismu. V ruské televizi to dnes řekl ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zároveň zdůraznil potřebu konání parlamentních a prezidentských voleb jako součásti politického řešení syrské krize.

Moskevské ministerstvo obrany uvedlo, že ruská letadla uskutečnila od zahájení operace v Sýrii 30. září 934 startů a zničila 819 povstaleckých cílů, informovala agentura Interfax.

Lavrov řekl, že ruská strana je připravena spolupracovat "s vlasteneckou opozicí v Sýrii a také podporovat ze vzduchu takzvanou Svobodnou syrskou armádu". "A to přesto, že nám odmítají poskytovat informace o tom, kde se, podle amerického hodnocení, nacházejí teroristé, a kde síly vlastenecké opozice," podotkl Lavrov.

„V této identifikaci nám bohužel zatím ani Američané, ani Evropané, ani nikdo jiný pomoci nemohou, nejsou s to poukázat na nějaké tak zvané umírněné síly, které by to mohly dělat. V tomto smyslu nebylo zatím bohužel dosaženo žádných hmatatelných výsledků. Tady přece jen musíme vycházet z toho, co je nejdůležitější — a to je boj s terorismem a extremismem v Sýrii. V daném případě nelze být teroristou umírněným nebo neumírněným. Terorismus je zlo, se kterým je třeba bojovat a které je třeba likvidovat, což se v podstatě také děje", dodal Peskov (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Ruský ministr rovněž řekl, že Evropská unie začíná chápat, že snahy distancovat se od řešení syrské krize jsou nepřijatelné. "Přivedla je k tomu migrační vlna, která je mimochodem nesrovnatelná s množstvím Ukrajinců, které na svém území přijalo Rusko," poznamenal.

Evropané se už podle Lavrova "nestydí hovořit o Iráku a krachu jeho demokratizace, která zemi přivedla na hranici rozkolu. Už si začínají připomínat, jak naložili s (bývalým libyjským vůdcem) Muammarem Kaddáfím, když vycházeli z iluze, že po odstranění diktátora demokracie sama o sobě zapustí kořeny," řekl ruský ministr.

Rusko chce zohledňovat zájmy celé Sýrie, nejen samotného prezidenta Bašára Asada, nebo opozice, prohlásil Lavrov v televizním vystoupení. "A pro Sýrii je důležité, aby tam byla pokojná situace, co možná nejdříve skončila válka a aby teroristé nezískali šanci chopit se moci v Damašku, ani v kterékoliv jiné části Sýrie," prohlásil šéf ruské diplomacie.

„S ISIL a Džabhat an-Nusra je vše jasné — tyto organizace uznávají všichni za teroristické a byly zařazeny do příslušného seznamu RB OSN…Ovšem to, že ostatní teroristické skupiny na tomto seznamu chybí, využívají některé síly ke spekulacím, překrucování a pokusům vydávat tyto banditské útvary za povstalce — zástupce ozbrojeného křídla umírněné syrské opozice", řekl ruský velvyslanec v Sýrii Alexandr Kinščak (Zdroj: cz.sputniknews.com)

"Úspěchy, jichž nyní s naší leteckou podporou dosahuje syrská armáda, nepochybně umožní konsolidovat postavení státní moci a zvýší její zájem o pokrok politického procesu. Externí hráči nemohou nic rozhodovat za Syřany. Musíme je přimět k vypracování plánu pro jejich zemi, v němž budou dobře chráněny zájmy všech náboženských, etnických a politických skupin," řekl Lavrov.

Tagy článku