Rusko: USA komplikují boje v Sýrii změnou taktiky v Iráku

Rusko: USA komplikují boje v Sýrii změnou taktiky v Iráku
10 / 10 / 2017, 12:30

Spojené státy záměrně omezují útoky na radikály v Iráku, aby jim umožnily přesunout se do Sýrie a zpomalily boje v Sýrii. V prohlášení to dnes uvedlo ruské ministerstvo obrany. Rusko se na boji proti radikálům v Sýrii podílí a pomáhá syrské armádě. Dnes tam při startu havaroval zřejmě z technických důvodů ruský bombardér a členové jeho posádky zahynuli.

Podle ruského ministerstva americké letectvo citelně omezilo své operace v Iráku v září, když syrská armáda s podporou ruské začala dobývat zpět východní provincii Dajr az-Zaur. "Všichni vidí, že koalice, již USA vedou, předstírá, že bojuje proti Islámskému státu, zejména v Iráku," uvádí se v prohlášení. Omezení operací prý vedlo k tomu, že se radikálové ve velkém počtu přesunuli z iráckého pohraničí do Dajr az-Zauru a snaží se zaujmout pozice podél levého břehu řeky Eufrat.

Mluvčí ruského ministerstva Igor Konašenkov v prohlášení uvedl, že koalice a Pentagon by měly svůj postup vysvětlit. "Znamená změna taktiky, že chtějí operace v Sýrii, podporované ruskou armádou, co nejvíc zkomplikovat a získat syrské území východně od Eufratu? Nebo je to mistrovská taktika, jak dostat teroristy z Islámského státu z Iráku do Sýrie a do palebného pole ruské armády?" táže se mluvčí.

Podle něj se snaží syrští vojáci vytlačit Islámský stát (IS) z města Majádínu, které leží na Eufratu, avšak IS na místo posílá neustále posily, které do Sýrie proudí z Iráku.

Na základně Hmímím na západě Sýrie dnes při startu havaroval ruský bombardér Su-24. Podle serveru Ria Novosti stroj vyjel z dráhy a posádka se nestačila katapultovat, takže její členové přišli o život. Podle předběžných údajů je za nehodou zřejmě selhání techniky. Stroje Su-24 mají obvykle dvoučlennou posádku. Rusko začalo v Sýrii zasahovat v roce 2015 a do dneška tam přišlo nejméně o dva bojové stroje.

Ruské ministerstvo obrany zároveň informovalo o působení letectva v Sýrii. Konašenkov řekl, ruské stroje při současné operaci v Majádínu létají denně v průměru ke 150 útokům na pozice IS. Tato organizace už přišla v Sýrii o všechny své zdroje financí k nákupu zbraní a munice i k náboru nových členů. Její ekonomická infrastruktura v Sýrii byla podle Konašenkova zničena. IS už podle něj nemůže získávat peníze prodejem ropy. Do Majádínu ale prý skupina posílá stále nové lidi, zejména cizince, kteří předtím bojovali v Iráku.

Zdroj: ČTK

 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.