Rusko uvěznilo estonského tajného agenta na 15 let. Z EU ho údajně unesla ruská tajná služba.

Rusko uvěznilo estonského tajného agenta na 15 let. Z EU ho údajně unesla ruská tajná služba.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Důstojník estonské tajné služby Eston Kohver
20 / 08 / 2015, 06:30

Západ obviňuje Kreml z "únosu a nezákonné zadržování" cizího státního občana. Vztahy Ruska se západními zeměmi se zhoršují čím dál víc.

K 15 letům vězení a k peněžní pokutě 100 tisíc rublů (37 tisíc korun) odsoudil soud v ruském Pskově důstojníka estonské tajné služby Estona Kohvera, který byl obviněn ze špionáže a dalších tří trestných činů. Kohverovi, kterého podle estonských úřadů do Ruska unesli ruští agenti, hrozilo 20 let. Únos údajně provedla některá z elitních speciálních jednotek jednotky ruské Federální bezpečnostní služby. Západní vlády proti postupu Kremlu ostře protestují, protože se jedná o evidentní únos občana EU z území členského státu NATO. Celá operace proběhla bezprostředně po návštěvě amerického prezidenta Obamy v Tallinu, kde ujišťoval východní členské země NATO o americké podpoře po ruské anexi Krymu a podpoře separatistického povstání ve východní Ukrajině.

Zdroj: YouTube, Ruptly TV

Estonec byl podle ruské žaloby loni 5. září dopaden na ruském území při výzvědné činnosti. Estonsko obvinění odmítá a tvrdí, že elitního agenta tajné služby KaPo, který pracoval na potírání pašeráctví, unesli ruští agenti. V pohraničí se Kohver měl setkat s ruským informátorem, hranici prý ale nepřekročil.

Ruská tajná služba FSB naopak tvrdí, že Estonec byl dopaden na ruském území. Měl prý u sebe pistoli, 5000 eur (asi 135 tisíc korun), odposlouchávací zařízení a další techniku pro výzvědnou činnost. Incident dál zkomplikoval rusko-estonské vztahy, které se vyhrotily po tvrdé estonské kritice ruské politiky vůči Ukrajině.

Kromě špionáže byl Kohver odsouzen za nezákonné ozbrojování, pašování zbraní a opakované ilegální překročení ruských hranic. Soud se konal s vyloučením veřejnosti, novináře soudkyně Julija Ulanovová vpustila do soudní síně až na přečtení rozsudku.

V reakci na soudní verdikt obvinili západní představitelé Rusko z porušení mezinárodního práva, nezákonného uvěznění a odepření práva na spravedlivý proces.


Zdroj: zpravy.e15.cz, telegraph.co.ukeuronews (in English) 

 

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.