Rusko v Sýrii testuje tajné multifunkční systémy elektronické války

Rusko v Sýrii testuje tajné multifunkční systémy elektronické války
Autor fotografie: Vitaly V. Kuzmin, pod licencí CC BY-SA 3.0|Popisek: Krasukha-2 systém elektronické války
09 / 10 / 2015, 13:45

Ruští vojáci rozmístili v Sýrii komplexy radioelektronického boje Krasucha-4 určené k blokování činnosti leteckých radarů a bezpilotních přístrojů.

Krasucha je nejmodernější multifunkční systém elektronické války - rušička, která vytváří poruchy blokující činnost palubních radiolokačních systémů letadel, radarů, bezpilotních létajících přístrojů a kromě toho i družic radiolokační rozvědky. Podle prohlášení výrobců může komplex Krasucha-4 zcela zakrýt chráněný objekt a znemožnit jeho radiolokační zpozorování až do vzdálenosti 150-300 kilometrů.

Nejen Rusko považuje Krasuchu za „superzbraň“- a právě mobilní jednotka elektronického boje Krasucha-4 (EW) je nasazena v ruské ofenzívě proti IS.  Zajišťuje obranu ruských jednotek před leteckou elektronickou špionáží, včetně té, kterou provádějí bezpilotní letouny.  

Systém dokáže eliminovat řízenou střelu a další naváděcí systémy či družicová elektronická zařízení. „Systém se zaměří na nepřátelský cíl a pomocí elektronických prostředků letadlo nebo vojenský satelit vyřadí z provozu,“ sdělil náměstek generálního ředitele ruské společnosti KRET Jurik Majevskij pro tiskovou agenturu TASS. Celý text v angličtině je ZDE

Majevskij také uvedl, že systém lze snadno namontovat na pozemní, vzdušné i námořní nosiče. „S naprostou přesností umí Krasucha-4 zneškodnit komunikaci, navigaci i zacílení všech typů moderních zbraní. Používat se bude zejména proti řízeným střelám a k potlačení satelitem řízených lokalizačních systémů. Stručně řečeno, Krasucha-4 nepřátelské systémy prostě vypne. 

Velitel amerických armádních sil v Evropě generál Hodges již dříve poznamenal, že Rusko prokázalo vysokou úroveň znalostí při využití EW proti ukrajinským silám v Donbasu, kdy se jednalo o první zahraniční nasazení systému Krasucha-4.

Jak tedy může Krasucha-4 použít zahalit operace Ruska v Sýrii? Slovy - částečně efektivně. Jejím nasazením mohou Rusové nejen sledovat pohyb letadel NATO nad Sýrií, ale zjistí i jimi používané frekvence.  S využitím tohoto systému je ruská armáda schopná znemožnit nebo narušit shromažďování informací jednotkami NATO. USA a NATO tedy budou muset využít svých elektronických  protiopatření (ECCM) pro boj s ruskou rušičkou EW - a tak se vrací hra na kočku a myš známá z dob studené války.

Rusko má nyní možnost naostro vyzkoušet svoje nejnovější EW systémy, nicméně se bude vyhýbat přímému konfliktu s NATO - ale na druhou stranu si tím Rusko zlepší vyhlídky na budoucí zahraniční obchod s tímto systémem.  

Zdroj: theconversation.comcz.sputniknews.com

Foto: Vitaly V. Kuzmin - //vitalykuzmin.net/?q=node/510, pod licencí CC BY-SA 3.0

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.