Rusko varuje Norsko před přítomností amerických vojáků. "Stanete se potencionálním cílem ruského jaderného útoku"

Rusko varuje Norsko před přítomností amerických vojáků. &quote;Stanete se potencionálním cílem ruského jaderného útoku&quote;
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Soldatnytt|Popisek: Cold Response DV dag
07 / 11 / 2016, 14:45

Plánované vyslání 330 příslušníků americké námořní pěchoty do Norska vyvolalo nezvykle ostrou reakci Ruska.

Místopředseda vlivného ruského výboru pro obranu a bezpečnost Frants Klintsevitsj označil Norsko za potenciální cíl ruského jaderného útoku. Severská země podle jeho slov může být přidána na „seznam cílů“ ruských strategických zbraní. „To je pro Norsko a pro Nory velmi nebezpečné,“ prohlásil. Zdroj: natoaktual.cz

 

Klintsevitsj, považovaný za jednoho z nejvlivnějších ruských bezpečnostních politiků, v rozhovoru pro norský kanál TV2 uvedl, že Rusko nahlíží na plánovanou přítomnost 330 amerických vojáků v Norsku jako na přímou vojenskou hrozbu, která vyžaduje reakci.

Podobná varování Moskva vyslala před časem také k Dánsku, když se země rozhodla zapojit do programu protiraketové obrany NATO. Ruský velvyslanec Michail Vanin v březnu 2015 hrozil, že se „dánská plavidla stanou ruskými terči“. Podobně pak v roce 2015 Polsku a Rumunsku.

Spojené státy připravují vyslat od ledna příštího roku do Norska 330 příslušníků námořní pěchoty. V pravidelných rotacích budou celý příští rok cvičit s norskými a aliančními jednotkami na různých místech země. V průběhu roku chce Norsko s americkou stranou projekt vyhodnocovat. 

„V žádném případě nejde o trvalou americkou přítomnost nebo budování americké základny,“ uvedla norská ministryně obrany Ine Eriksen Soreide. Norsko totiž samo dlouhodobě tvrdí, že má s ruskem relativně dobré vztahy.

Celý článek zde.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), Soldatnytt

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.