Rusko popáté vetovalo rezoluci OSN k situaci v Sýrii. Konflikt mezi Ruskem a Západem eskaluje

Rusko popáté vetovalo rezoluci OSN k situaci v Sýrii. Konflikt mezi Ruskem a Západem eskaluje
09 / 10 / 2016, 07:00

Válka v Sýrii a zapojení Ruska do bojů proti IS po boku syrského prezidenta Asada vyvolává stále větší napětí mezi USA a Ruskem.

New York (ČTK) - Příměří a bezletová zóna, kterou požadoval francouzsko-španělský návrh rezoluce Rady bezpečnosti OSN, v syrském Halabu nebudou. Rusko dnes využilo svého práva veta a rezoluci zablokovalo. Západní země zase nezvedly ruku pro ruský protinávrh, který nepočítal se zákazem vojenských přeletů nad městem. Informovala o tom agentura Reuters. Zdroj: yahoo.com

Patnáctičlenná rada nejprve hlasovala o rezoluci, jejímž cílem bylo umožnit průjezd humanitárních konvojů k obyvatelům největšího syrského města sužovaného těžkými boji a nálety vládních a ruských letounů. Především kvůli zamýšlenému zastavení vojenských letů odmítlo Rusko jako jeden z pěti stálých členů rady s právem veta rezoluci schválit. Proti hlasovala i Venezuela, zdržela se Čína a Angola. Ostatních 11 států bylo pro.

Podle Reuters jde již o pátý případ ruského veta nějaké rezoluce navrhované k řešení syrského konfliktu.

Rusko však podle některých diplomatů chtělo západní země dostat do situace, kdy se i ony vysloví proti příměří v Halabu, a předložilo vlastní protinávrh. Ten kladl důraz na oddělení bojovníků opozice proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi od radikálů Fronty dobytí Sýrie (bývalé An-Nusry) a na odsunu ozbrojenců této teroristické organizace z Halabu. O bezletové zóně požadované USA a jejich spojenci se však nezmiňoval.

Pro tento návrh hlasovaly čtyři země, devět bylo proti a dvě se zdržely.

Tagy článku