Rusko vyslalo do Sýrie jaderné ponorky třídy Akula s raketami Kalibr

Rusko vyslalo do Sýrie jaderné ponorky třídy Akula s raketami Kalibr
Autor fotografie: Wikipedia / Bellona Foundation|Popisek: Ponorka třídy Tajfun
30 / 10 / 2016, 15:15

Skupina lodí okolo ruské letadlové lodi Admirál Kuzněcov byla jen "zástěrkou", která měla odpoutat pozornost od vyslání tří ruských ponorek vyzbrojených střelami Kalibr.

Informaci dnes zveřejnil britský server express.co.uk s odvoláním na anonymní zdroj z britského královského námořnictva. Server připomíná, že zatímco se světová média zabývají přemístěním ruské bojové flotily k syrským břehům, Rusko v tichosti vyslalo k bombardování obleženého Aleppa svoje "korunovační klenoty" - dvě jaderné ponorky třídy Akula a jednu ponorku třídy Kilo. Ty byly minulou noc spatřeny v Irském moři a britské námořnictvo monitorovalo jejich plavbu šest hodin.

Rusko posiluje svou válečnou flotilu ve Středozemí

Zpráva přichází ve chvíli, kdy se stupňuje napětí mezi Londýnem a Moskvou v důsledku rozhodnutí britské vlády nasadit na vojenském cvičení v Pobaltí svoje tanky, bojová letadla a až 800 vojáků.

Zabily ruské rakety americké a izraelské vojenské poradce v Sýrii?

"Útočné ponorky Akula jsou skutečně velmi údernou silou a jsou schopné operovat v mělčích vodách i v Černém moři, navíc jsou vyzbrojeny nejnovějšími řízenými střelami Kalibr. Zatímco Admirál Kuzněcov má upoutat hlavní pozornost, jsou to právě ponorky, které významným způsobem zasáhnou v Aleppu," uvedl zdroj britskému deníku. 

Syrská armáda zahájila v sobotu v Aleppu protiofenzivu proti povstalcům, kteří se od pátku snaží prolomit obklíčení čtvrtí spadajících pod jejich kontrolu. Informují o tom syrská státní média. Pozemním jednotkám poskytuje pomoc letectvo. Zdroj: zpravy.idnes.cz

Projekt 941 Akula je třída raketonosných ponorek s jaderným pohonem stavěných v Sovětském svazu v letech 1977–1989. NATO přidělilo této třídě kódové jméno Typhoon (Tajfun). Tento typ stále představuje největší postavené ponorky všech dob (výtlak ponorek třídy Ohio je méně než poloviční). Zdroj: armyweb.cz

"Rusko si vyhrazuje právo použít veškeré dostupné síly a prostředky k poskytnutí nezbytné pomoci syrské armádě v boji proti teroristům," prohlásil tiskový mluvčí prezidenta Dmitrij Peskov 28. října v Moskvě.

„Prezident Ruska vychází z toho, že v krajním případě pro potlačení provokací ze strany teroristických skupin ruská strana si vyhrazuje právo použít veškeré prostředky a síly, které má k dispozici, k poskytnutí nezbytné podpory ozbrojeným silám Syrské arabské republiky," prohlásil Peskov. Zdroj: cz.sputniknews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.