Konec světa v ruském podání: balistická raketa o hmotnosti 100 tun

Konec světa v ruském podání: balistická raketa o hmotnosti 100 tun
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
17 / 05 / 2016, 12:00

Rusko nasadí své nové mezikontinentální balistické rakety RS-28 Sarmat u jednotek na Sibiři a na jižním Uralu. Obrovská nová zbraň bude uvedena do provozu v roce 2018.

Masivní raketa s kapalným palivem nahradí svého předchůdce z dob Studené války, R-36M2 Voyevoda (SS -18 Satan), která je největší zbraní tohoto typu všech dob.

Russian SS-18 Satan

"Vývoj raketového systému Sarmat na bázi sila s těžkou raketou je téměř dokončen," řekl generál Sergei Karakayev, velitel ruských strategických raketových vojsk tiskové agentuře TASS. "Nahradí raketový systém Voyevoda v raketové divize Uzhur a v oblasti Dombarovsky. "

První prototypy rakety již byly postaveny. První testovací starty jsou naplánovány na konec tohoto roku, v případě, že testy budou úspěšné, začne produkční výroba Sarmatu tak, aby vstoupil do operační služby v roce 2018.

Zatím není k dispozici dost informací o novém Sarmatu, ale informace které jsou k dispozici naznačují, že to bude velice impozantní zbraň podobně jako Satan, který nahradí. Rusové ale nevyvíjí Sarmat úplně od nuly. Nová raketa použije modernizovanou variantu raketových motorů na tekuté palivo z Satanu. Bude vybaven čtyřmi motory RD-274 pro první etapu letu.

Sarmat bude vážit nejméně 100 tun a může nést 10 tun užitečného nákladu. To znamená, že raketa by mohla nést 15 nezávislých cílených termo-nukleárních hlavic na vzdálenost asi 11 000 kilometrů. Jakmile bude v provozu, bude Sarmat největší zbraní prvního úderu všch dob.

Zdroj: National Interest

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace