Konec světa v ruském podání: balistická raketa o hmotnosti 100 tun

Konec světa v ruském podání: balistická raketa o hmotnosti 100 tun
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: Ilustrační obrázek
17 / 05 / 2016, 12:00

Rusko nasadí své nové mezikontinentální balistické rakety RS-28 Sarmat u jednotek na Sibiři a na jižním Uralu. Obrovská nová zbraň bude uvedena do provozu v roce 2018.

Masivní raketa s kapalným palivem nahradí svého předchůdce z dob Studené války, R-36M2 Voyevoda (SS -18 Satan), která je největší zbraní tohoto typu všech dob.

Russian SS-18 Satan

"Vývoj raketového systému Sarmat na bázi sila s těžkou raketou je téměř dokončen," řekl generál Sergei Karakayev, velitel ruských strategických raketových vojsk tiskové agentuře TASS. "Nahradí raketový systém Voyevoda v raketové divize Uzhur a v oblasti Dombarovsky. "

První prototypy rakety již byly postaveny. První testovací starty jsou naplánovány na konec tohoto roku, v případě, že testy budou úspěšné, začne produkční výroba Sarmatu tak, aby vstoupil do operační služby v roce 2018.

Zatím není k dispozici dost informací o novém Sarmatu, ale informace které jsou k dispozici naznačují, že to bude velice impozantní zbraň podobně jako Satan, který nahradí. Rusové ale nevyvíjí Sarmat úplně od nuly. Nová raketa použije modernizovanou variantu raketových motorů na tekuté palivo z Satanu. Bude vybaven čtyřmi motory RD-274 pro první etapu letu.

Sarmat bude vážit nejméně 100 tun a může nést 10 tun užitečného nákladu. To znamená, že raketa by mohla nést 15 nezávislých cílených termo-nukleárních hlavic na vzdálenost asi 11 000 kilometrů. Jakmile bude v provozu, bude Sarmat největší zbraní prvního úderu všch dob.

Zdroj: National Interest

Tagy článku