Rusko vyvinulo první prototyp 3D tiskárny. Chce tisknout velké kovové předměty i ve vesmíru

Rusko vyvinulo první prototyp 3D tiskárny. Chce tisknout velké kovové předměty i ve vesmíru
Autor fotografie: flickr.com (CC BY-SA 2.0) |Popisek: 3D tiskárna
12 / 06 / 2017, 19:00

Podle expertů mohou být tyto 3D tiskárny zajímavé pro jaderný průmysl či raketový sektor.

Ruští specialisté vyvinuli prototyp první ruské 3D tiskárny, která umožní tisknout velké kovové předměty, které by byly využitelné ve vesmírném prostoru či lunárních stanicích. Informaci potvrdil Grigory Semyonov, šéf společnosti TETA sídlící v sibiřském Tomsku.

Tato společnost je jedna z firem, která se dlouhodobě zabývá vyvíjením 3D technologie. Výsledkem několikaletého úsilí je právě prototyp první ruské 3D tiskárny. ,,Toto je opravdu unikátní zařízení pro Rusko," řekl Semyonov.

,, Dnes platí, že dominantní pozici v produkci kovových předmětů drží tiskárny, které používají laser jako zdroj energie a kov ve formě prášku. Naše zařízení používá kovový drát, zatímco energie je dodávána elektronovým paprskem, což pomáhá zajistit vyšší produktivitu, jež je měřena kilogramy za hodinu. Ostatní metody zajišťují výkon, jenž je pouze měřen kilogramy za den," pokračoval šéf společnosti TETA.

3D tiskárna, která byla vyvinutá ve společnosti TETA, má velkou výhodu v tom, že na rozdíl od ,,normálních" tiskáren může vyprodukovat předměty ,,neomezených komplexních tvarů"vážících až do jedné tuny. Semyonov vysvětluje, že tato technologie umožní používat žáruvzdorné materiály, jako je například titan, wolfram či tantal.

Podle šéfa společnosti TETA je výhoda eletronového paprsku zejména v tom, že celý proces se oehrává ve vakuu s vyloučením oxidace. To vše umožní kombinovat různé materiály a vytvářet předměty se specifickou vnitřní strukturou, které by se mohly tisknout přímo ve vesmíru.

,,Toto je jedna z nadějných metod. Když si představíme podmínky na Měsíci, potřebujete pouze 3D tiskárnu, kotouč drátu a můžete zvětšit jakýkoliv předmět. Nebo si představte, že 3D tiskárna se nachází v odlehlé či zapomenuté vesnici. Můžete tam poslat soubor k vytištění kola, na němž může jezdit třeba pošťák," řekl Semyonov.

psali jsme: 

Roboti dostanou kůži vytištěnou z 3D tiskárny. Budou cítit dotek

 

Zdroj: tass.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace