Rusko vyzvalo budoucí novou americkou vládu ke spolupráci při řešení světových krizí

Rusko vyzvalo budoucí novou americkou vládu ke spolupráci při řešení světových krizí
Autor fotografie: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), USEmbassyRU
03 / 11 / 2016, 07:45

Příští americká vláda bude muset při řešení světových krizí spolupracovat s Ruskem, sama všechno vyřešit nemůže.

Atény (ČTK) - Řekl to včera ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Zároveň podle agentury AP vyjádřil názor, že mírový proces v Sýrii "sabotovaly" jiné země zapojené do mírových rozhovorů.

Lavrov se tak vyjádřil během návštěvy Řecka, které je členem NATO a Evropské unie, ale které zároveň udržuje těsné vztahy s Ruskem. Ministr svá slova pronesl jen několik dnů před prezidentskými volbami v USA a dva týdny před cestou amerického prezidenta Baracka Obamy do Řecka.

Lavrov prohlásil, že před několika měsíci Obama tvrdil, že je na Spojených státech, aby stanovovaly pravidla. "Možná to bylo arogantní, ale byl alespoň upřímný," podotkl ruský ministr.

"Pokud je to způsob, jak naši američtí partneři uvažují, znamená to, že budeme muset projít bolestivým obdobím zjištění, že nikdo nemůže nic dělat na vlastní pěst," řekl šéf ruské diplomacie.

Lavrov také řekl, že podpora Spojených států syrským povstalcům bojujícím proti prezidentovi Bašáru Asadovi prodlužuje v Sýrii občanskou válku. "Bohužel v mnoha případech bylo úsilí o politické řešení sabotováno. To není v souladu s rezolucemi Rady bezpečnosti OSN. Některé strany podporují extremisty, jejichž cílem je odstranění Asadova režimu," řekl. "Kdyby se tyto rezoluce prováděly čestně, situace v Sýrii by se již zlepšila," dodal.

Lavrov nejmenoval v tomto směru žádnou konkrétní zemi. Mírových rozhovorů se vedle Ruska a Spojených států účastnilo také Turecko, Saúdská Arábie, Írán a Katar.

Vztahy Ruska s USA a jejich spojenci byly podrobeny nové zkoušce, když Moskva začala podnikat nálety proti severosyrskému Halabu, který je zčásti v rukou povstalců. Mírové rozhovory o Sýrii se znovu vedly až poté, co Rusko minulý měsíc nálety zastavilo.

"Viděli jsme, že po každé humanitární pauze využili teroristé příležitosti k posílení svých bojových kapacit," řekl Lavrov.

Šéfa ruské diplomacie dnes přijal řecký prezident Prokopis Pavlopulos, premiér Alexis Tsipras a ministr zahraničí Nikos Kotzias.

Řecko se tradičně snaží udržovat dobré vztahy s Ruskem a spolu s několika dalšími zeměmi EU kritizuje sankce, které Západ vyhlásil vůči Rusku po oficiálně nepřiznané ruské intervenci na východě Ukrajiny a anexi Krymu.

Foto: Flickr.com, (CC BY-SA 2.0), USEmbassyRU

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.