Rusko za plot - Finsko chce na hranicích lepší bariéry

Rusko za plot - Finsko chce na hranicích lepší bariéry
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
15 / 05 / 2022, 09:00

Finská vláda stále více zvažuje vybudování bariéry na hranici s Ruskou federací. Nyní, na hranici dlouhé více než 1 300 km, je tu a tam jen tenký, rezavý drátěný plot.

Informaci přinesl portál euractiv.pl. Motivací finské vlády je aktuální politika Ruska.

Připomeňme si, že v loňském roce režimy v Moskvě a Minsku podnikly kroky k přivedení nelegálních přistěhovalců na hranici s Polskem. Vláda ve Varšavě se okamžitě rozhodla postavit ploty a zábrany, které měly uprchlíky zastavit.

Ačkoli Finsko aktuálně nemá takové problémy, již vážně zvažuje podobné kroky.

"Finská pohraniční stráž uvedla, že dosud nezaznamenala žádné znepokojivé incidenty, které by se týkaly nepravidelného pohraničního styku nebo možného pohybu ruských vojsk v této části Evropy. Úřady v Helsinkách však chtějí posílit ochranu hranice tím, že z její strany postaví trvalý, velký plot," píše portál s odvoláním na deník Helsingin Sanomat.

Velitel pohraniční stráže v Severní Karélii, plukovník Marko Turkunen uvedl, že Finsko by chtělo lepší plot na ruských hranicích. Rusko a Finsko sdílejí 1 343 km pozemní hranice.

Turunen uvedl, že se plánuje silnější plot pro kritické a vysoce rizikové oblasti. To zahrnuje hraniční přechody i oblasti v jejich blízkosti. Turunen odmítl poskytnout podrobnosti o délce a konstrukci zesíleného plotu.

Finské služby potvrdily médiím, že analýzy a koncepční práce na možném plotu na hranici s Ruskem již probíhají.

 

Zdroj: tvp.info, massnews.com

 

Tagy článku