Rusko zahájilo v Sýrii letecké útoky proti islámskému státu. Putin volá i ostatní země: Přidejte se k nám

Rusko zahájilo v Sýrii letecké útoky proti islámskému státu. Putin volá i ostatní země: Přidejte se k nám
Autor fotografie: Wikipedia/Doomych|Popisek: Sukhoi Su-34 at the MAKS-2013
01 / 10 / 2015, 13:30

AKTUALIZOVÁNO / Ruská letadla vzlétla během 24 hodin celkem 20krát k osmi objektům Islámského státu v Sýrii, oznámilo ministerstvo obrany. Za posledních čtyřiadvacet hodin byly zasazeny údery 12 objektům IS, mimo jiné bylo zlikvidováno velitelské stanoviště bojovníků.

Vladimír Putin vyzývá všechny zainteresované země, převážně ty z Blízkého východu, aby se připojily k ruskému útoku.

Aktualizace 1.10. 13:30:

Ruské letectvo zlikvidovalo včera v noci štáb teroristů a muniční sklad v syrské provincii Idlib během úderů zasazovaným objektům Islámského státu, oznámila ve čtvrtek správa tiskové služby a informací ministerstva obrany Ruské federace. 

„Ruská letadla zlikvidovala v Sýrii závod, ve kterém bojovníci plnili výbušninou automobily", oznámilo ruské ministerstvo obrany na svém webu. „V důsledku přímého zásahu letecké bomby byl zcela zničen závod nacházející se severně od města Homsu, kde se připravovaly automobily k explozím. V denní době vzlétla letadla celkem dvacetkrát k osmi objektům teroristické skupiny Islámský stát. Letů se zúčastnila letadla Su-24M a Su-25, která mají za sebou hlubokou modernizaci a jsou vybavena nejmodernějšími zaměřovacími systémy", řekl novinářům ve čtvrtek oficiální mluvčí ruského ministerstva obrany, generálmajor Igor Konašenkov. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

YouTube, euronews (in English) 

Aktualizace 30.9. ve 22:20:

Generál Igor Konašenkov ujistil, že nálety nepostihly civilisty, jak tvrdí některé západní a syrské zdroje. Syrská vláda ruské útoky uvítala. "Všechny nálety se odehrály po vzdušném průzkumu a upřesnění údajů od syrské armády," řekl a zdůraznil, že cílem nebyly civilní objekty a že ruské letouny nebombardovaly ani jejich okolí. Podle amerického ministra obrany Ashtona Cartera si však ruské letouny zřejmě vzaly na mušku místa, kde IS nepůsobí. Chálid Chúdža, šéf syrské opozice podporované Západem, "ruskou vojenskou agresi v Sýrii" odsoudil. Uvedl, že všech 36 obětí dnešních ruských náletů byli civilisté a nezahynul prý žádný islamistický bojovník. (Zdroj: zahranicni.ihned.cz)

Aktualizace 30.9. ve 20:30:

Mluvčí ruského ministerstva zahraničí Zacharovová vyvrátila „informační provokace“ v západních médiích o údajných obětech ruské letecké operace v Sýrii. „Rusko nestačilo ještě zahájit operaci pro odpor ISIL, která, jak už bylo nejednou řečeno, se provádí na žádost oficiálního Damašku, a nezazněla ještě ani první slova Sergeje Lavrova v RB OSN, a už se objevily v masmédiích četné zprávy o tom, že v průběhu ruské operace hynou pokojní obyvatelé, a že je zaměřena proti demokratickým silám země", cituje RIA Novosti její slova. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

RT a IN THE NOW zveřejnila na YouTube záběry z ruských náletů proti IS:

Aktualizace 30.9. v 20:00:

Podle serveru BBC útočí ruská letadla na odpůrce režimu prezidenta Bašára al-Asada, letecké útoky zasáhly údajně oblasti ovládané povstalci. Syrští opoziční aktivisté hlásí smrt 36 lidí a to včetně dětí. Ruská letadla se soustředila na oblasti ovládané Svobodnou syrskou armádou, žádný z útoků prý nevedl na území ovládané Islámským státem.

Původní zpráva:

Oznámil to dnes mluvčí Ministerstva obrany Ruské federace generálmajor Igor Konašenkov. Informaci zveřejnil server cz.sputniknews.com.

„V souladu s rozhodnutím Vrchního velitele Ozbrojených sil RF Vladimira Putina zahájila dnes letadla ruských vzdušných kosmických sil vzdušnou operaci s bodovými útoky na pozemní cíle hnutí IS na území Syrské arabské republiky", řekl novinářům.

V průběhu vzdušné operace v Sýrii útočí ruská letadla na vojenskou techniku, spojovací uzly, dopravní prostředky, skladiště zbraní, munice a paliva, které patří teroristům z IS.

DailymailUK News mezitím zveřejnil záběry ruských letadel nad městem Homs:

„Je veřejným tajemstvím, že takzvaný Islámský stát už dávno Rusko označil za svého nepřítele,“ prohlásil ve středu podle agentury TASS ruský prezident.  Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov uvedl:

V daném případě bude Rusko fakticky jedinou zemí, která bude konat tuto operaci na legitimním základě, a sice na žádost legitimního syrského prezidenta".

Rusko předloží v Radě bezpečnosti OSN návrh rezoluce o boji proti teroristům, oznámil ve středu v New Yorku ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov s tím, že o tuto rezoluci by se měla opírat koordinace boje proti Islámskému státu a dalším teroristickým uskupením. „Zastavit je třeba ne běžence, ale teroristy. Společným cílem je nepřipustit vznik islámského chalifátu,“ zdůraznil Lavrov s tím, že od tohoto pochopení by se měly odvíjet praktické kroky, podpořené rezolucí Rady bezpečnosti, která by mohla fungovat i jako štáb boje proti IS.

Zdroj: zpravy.idnes.czTagy článku