Rusko získává vojenskou převahu v Arktidě. Za vším je nerostné bohatství a strategická poloha.

Rusko získává vojenskou převahu v Arktidě. Za vším je nerostné bohatství a strategická poloha.
23 / 10 / 2015, 06:15

Rusko plánuje postavit vojenskou základnu na Kurilských ostrovech. Vytvoření arktického seskupení ruských vojsk bude ukončeno do roku 2018.

Podle agentury Interfax to 22. října prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu s tím, že další základny Rusko chystá také v arktické oblasti. 

„Netajíme to před nikým — ukončili jsme fakticky vytvoření základny na Novosobiřských ostrovech, na ostrově Kotělnyj. To je velká základna, jaká v sovětské době nebyla, moderní stavba se vším nezbytným pro zařizování těchto hranic." Poněkud menší základna bude zřízena na Wrangelově ostrově, a také budou zřízeny základny na Schmidtově mysu, na východním pobřeží Čukotky a na Kurilských ostrovech. Součástí plánu je rekonstrukce šesti letišť v Arktidě v letech 2016 a 2017, včetně letiště Tiksi, která chce Rusko využívat společně s ruskými těžebními společnostmi. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Rusko aktivně pracuje na tom, aby získalo jednoznačnou vojenskou převahu v Arktidě, kterou považuje za "svoje vlastnictví". Psali jsme v článku "Rusko rozšiřuje vojenské základny v Arktidě. Chystá se na anexi jako na Krymu?"

Rusko v oblasti Severního ledového oceánu posiluje svou vojenskou přítomnost na základě nové vojenské doktríny, která severský region vzhledem k jeho nerostnému bohatství a strategické poloze označuje za oblast prvořadého významu. Moskva si v OSN nárokuje rozlehlou oblast Arktidy zasahující k Severnímu pólu a v polárních oblastech pořádá časté vojenské manévry. Zmodernizovala také několik arktických vojenských letišť.

Část Kurilských ostrovů si nárokuje Japonsko, takže výstavba základny zřejmě ještě více vyhrotí již tak napjaté vzájemné vztahy, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace