Rusko získává vojenskou převahu v Arktidě. Za vším je nerostné bohatství a strategická poloha.

Rusko získává vojenskou převahu v Arktidě. Za vším je nerostné bohatství a strategická poloha.
23 / 10 / 2015, 06:15

Rusko plánuje postavit vojenskou základnu na Kurilských ostrovech. Vytvoření arktického seskupení ruských vojsk bude ukončeno do roku 2018.

Podle agentury Interfax to 22. října prohlásil ruský ministr obrany Sergej Šojgu s tím, že další základny Rusko chystá také v arktické oblasti. 

„Netajíme to před nikým — ukončili jsme fakticky vytvoření základny na Novosobiřských ostrovech, na ostrově Kotělnyj. To je velká základna, jaká v sovětské době nebyla, moderní stavba se vším nezbytným pro zařizování těchto hranic." Poněkud menší základna bude zřízena na Wrangelově ostrově, a také budou zřízeny základny na Schmidtově mysu, na východním pobřeží Čukotky a na Kurilských ostrovech. Součástí plánu je rekonstrukce šesti letišť v Arktidě v letech 2016 a 2017, včetně letiště Tiksi, která chce Rusko využívat společně s ruskými těžebními společnostmi. (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Rusko aktivně pracuje na tom, aby získalo jednoznačnou vojenskou převahu v Arktidě, kterou považuje za "svoje vlastnictví". Psali jsme v článku "Rusko rozšiřuje vojenské základny v Arktidě. Chystá se na anexi jako na Krymu?"

Rusko v oblasti Severního ledového oceánu posiluje svou vojenskou přítomnost na základě nové vojenské doktríny, která severský region vzhledem k jeho nerostnému bohatství a strategické poloze označuje za oblast prvořadého významu. Moskva si v OSN nárokuje rozlehlou oblast Arktidy zasahující k Severnímu pólu a v polárních oblastech pořádá časté vojenské manévry. Zmodernizovala také několik arktických vojenských letišť.

Část Kurilských ostrovů si nárokuje Japonsko, takže výstavba základny zřejmě ještě více vyhrotí již tak napjaté vzájemné vztahy, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK

Tagy článku