Rusko ztratilo již třetinu svých pozemních sil nasazených na Ukrajině

Rusko ztratilo již třetinu svých pozemních sil nasazených na Ukrajině
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: Ilustrační obrázek
16 / 05 / 2022, 11:00

Ruská ofenzíva na Donbasu na východní Ukrajině ztratila dynamiku, armáda agresora se potýká s problémy a za současných podmínek nebude schopna urychlit své operace během příštích 30 dnů.

Podle britského ministerstva obrany ruská ofenzíva na Donbasu ztratila dynamiku a nabrala značné zpoždění. Za poslední měsíc Rusko dosáhlo jen malého územního zisku, ale pravděpodobně již ztratilo třetinu pozemních sil, které zapojilo do války v únoru.

Zpoždění bude dále zvýšeno ztrátou kritických assetů, jako je mostní vybavení a průzkumné drony. Nedostatek vybavení pro stavbu mostů zpomaluje ruské útočné manévry po celou válku a drony, klíčové pro strategický průzkum a dělostřeleckou palbu, jsou vystaveny ukrajinské protivzdušné obraně, uvedlo britské ministerstvo obrany.

Postup Rusů je zpomalen nejen nedostatkem vybavení, ale také nízkou morálkou a sníženou bojovou účinností. Mnohé z těchto aspektů nelze rychle zlepšit, takže budou pravděpodobně i nadále brzdit ruské operace na Ukrajině. Za současných podmínek je nepravděpodobné, že by Rusko bylo schopno zrychlit tempo ofenzívy v příštích 30 dnech. V neděli ráno generální štáb ozbrojených sil Ukrajiny oznámil, že ruské síly se snaží proniknout směrem ke Slovjansku v Doněcké oblasti a útoky na závod Azovstalu v Mariupolu dále pokračují.

Navzdory ztrátám se agresor snaží vést ofenzívu směrem k Lymanu, Severodoněcku, Avdijivce a městu Kurachov. Vzhledem k významným ztrátám, které utrpěla ruská 810. brigáda námořní pěchoty Černomořské flotily, se ruské velení rozhodlo doplnit svůj personál vojáky z jiných jednotek flotily.

Podle ukrajinského štábu přetrvává riziko raketových a bombardovacích útoků na území Ukrajiny z Běloruska. V pohraničních oblastech nelze vyloučit provokace týkající se ozbrojených sil Běloruska.

Zdroj: tvp.info

 

Tagy článku