VIDEO: Rusko - americká proxy válka v Sýrii. Příměří je nereálné.

VIDEO: Rusko - americká proxy válka v Sýrii. Příměří je nereálné.
27 / 02 / 2016, 18:30

Supervelmoci vyzbrojují znepřátelené strany. Unikátní záběr útoku americkou řízenou raketou na ruský tank T-90 u syrského Aleppa.

Neuvěřitelné a vzácné záběry zveřejnil britský server dailymail.co.uk a je na nich zachycen zásah ruského tanku T-90 americkou protitankovou střelou TOW v průběhu bojů v severovýchodní Sýrii u města Aleppo. A deník připomíná i cenu obou zbraní: zatímco cena T-90 je kolem 4,5 milionu dolarů, cena jedné řízené střely je 60 tisíc dolarů.  

Střela sice tank nezlikvidovala, ale ten byl zřejmě těžce poškozen a posádka ho opustila. Zajímavější na celém zásahu je fakt, že ruský tank patří s největší pravděpodobností armádě syrského prezidenta Asada a naopak americkou raketu mají k dispozici syrské povstalecké skupiny - brigády tzv. Horských jestřábů. A je docela podstatné, že obě vojenské supervelmoci vedou v Sýrii proxy válku, tedy válku přes svoje prostředníky.

Rusové dodaly svoje tanky T-90 do Sýrie v září 2015, kde je zaznamenaly kolem základny v Lakatii a tento typ už urychleně nahrazují novými tanky Armata. (T-14 Rusové už v Sýrii také použily loni v září, kdy chránily letiště syrské armády). Potom se T-90 přesunuly právě k městu Aleppo, kde bojují povstalecké brigády Jestřábů. Tanky byly spatřeny i kolem města Rakka, které je "hlavním městem" IS.

Američané také nezůstávají pozadu, spíš naopak - americká CIA dodává protitankové řízené střely BGM-71 TOW povstaleckým skupinám bojujícím proti Asadovi i proti IS. Zbraně prodá Saudské Arábii, která za ně zaplatí a potom jsou přepraveny přes Turecko do Sýrie. Mimochodem americké řízené střely likvidovaly ruské tanky už během vietnamské války, jen s tím rozdílem, že tehdy se jednalo o tanky T-34.  

Střela je uložena v uzavřeném přepravním pouzdru, se kterým je vkládána do odpalovacího zařízení před výstřelem. Skládá se z bojové kumulativní hlavice, startovacího motoru a hlavního letového motoru. Při odpálení je nejprve zažehnut startovací motor, který dohoří ještě před opuštěním hlavně, pak teprve dojde k vysunutí kormidel a iniciaci letového motoru. Trysky raketového motoru jsou umístěny v bocích střely, aby proud plynů nepoškodil povelové vodiče, které se odvíjejí během letu za střelou. Řídící elektronika využívá gyroskop. Zdroj: wikipedia

 

Tagy článku

-->