Rusko-turecký incident v Egejském moři. Ruští námořníci stříleli pro výstrahu na rybářský člun.

Rusko-turecký incident v Egejském moři. Ruští námořníci stříleli pro výstrahu na rybářský člun.
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Torpédoborec Smetlivyj 810
13 / 12 / 2015, 17:30

"Za účelem zabránění srážce lodí byla použita střelná zbraň tak, aby bylo zabráněno zasažení turecké lodi."

„13. prosince 2015 zabránila posádka ruské strážní lodi Smetlivyj, která se nacházela v místě vzdáleném 22 km od řeckého ostrova Lemnos v severní části Egejského moře srážce s tureckou rybářskou lodí," uvedlo ruské ministerstvo obrany ve své tiskové zprávě. 

"Službukonající námořníci objevili ve vzdálenosti asi 1 kilometr tureckou loď přibližující se ke kotvící strážní lodi Smětlivyj. Přes četné pokusy ruské lodi posádka turecké lodi nijak nekontaktovala s ruskými námořníky a na speciální vizuální signály světelného semaforu ani signálních raket nijak nereagovala. Když se turecká rybářská loď přiblížila k ruské na vzdálenost asi 600 metrů, byla za účelem zabránění srážce lodí použita střelná zbraň tak, aby bylo zabráněno zasažení turecké lodi. Hned poté turecká loď prudce změnila směr a aniž by navázala kontakt s ruskou posádkou, pokračovala v plavbě — ruskou strážní loď přitom minula ve vzdálenosti 540 metrů," uvádí se ve zprávě ministerstva. Zdroj: cz.sputniknews.com

Turecko vyhrožuje Rusku zavedením sankcí

V souvislosti s incidentem předvolal náměstek ruského ministra obrany Anatolij Antonov na ministerstvo obrany vojenského atašé při velvyslanectví Turecka v Rusku.

Vztahy mezi oběma zeměmi se podstatně zhoršily po sestřelení ruského vojenského letadla na syrsko-turecké hranici, které podle tvrzení Ankary údajně narušilo turecký vzdušný prostor. Rusko opakovaně odmítlo toto tvrzení a zavedlo proti Turecku sankce a současně obvinilo tureckou vládu z podpory IS.

 Turecko drží Rusko pod krkem. Ve hře jsou úžiny Bospor a Dardanely

Tagy článku