Zřítil se ruský bombardér Tu-95. Od června už podruhé

Zřítil se ruský bombardér Tu-95. Od června už podruhé
14 / 07 / 2015, 12:15

V Rusku se dnes zřítil strategický bombardér Tupolev Tu-95. Letoun nenesl zbraně a nikdo nebyl zraněn. Od června už to je druhá nehoda této chlouby ruského letectva.

O havárii letounu, v kódu NATO označovaného Bear - Medvěd, informovalo ruské ministerstvo obrany. K pádu došlo v neobydlené sibiřské oblasti. Oba piloti se stačili z bombardéru včas katapultovat.

"V 9.50 moskevského času bombardér Tu-95 havaroval během plánovaného výcvikového letu 80 kilometrů od Chabarovsku. Let se uskutečnil beze zbraní," uvedlo ministerstvo obrany.

Přesná příčina se teprve vyšetřuje, ale patrně došlo k technické závadě a selhaly motory. Jedná se přitom již o druhou nehodu tohoto typu bombardérů od června. Rusko proto do odvolání zakázalo lety Tu-95.

"Medvědi" za sebou mají přitom slavnou historii. Ruské letectvo je využívá již od roku 1957. Tyto bombardéry jsou schopné nést jaderné zbraně a jsou ruským ekvivalentem k americké B-52. Z tohoto stroje byla také v říjnu 1961 shozena nejsilnější termonukleární puma v historii, tzv. Car-bomba. Bombardéry Tu-95 jsou sice pomalejší, ale stále mají největší nosnost a dolet. Rusko letos kvůli testování vzdušné obrany NATO právě těmito stroji a ohrožování civilní letecké dopravy muselo na kobereček před britské vevyslanectví.

 Zdroj: Sputnik International

 

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace