Ruský ekranoplán již brzy na trati Tallinn-Helsinky

Ruský ekranoplán již brzy na trati Tallinn-Helsinky
Autor fotografie: RDC Aqualines|Popisek: Ekranoplán ruské firmy RDC Aqualines
03 / 05 / 2016, 13:30

Loni v létě estonská dopravní společnosti Sea Wolf Express uzavřela smlouvu s ruskou společnost RDC Aqualines na dodávku ekranoplánu EP-15 a 1. září letošního roku se očekává zahájení osobní dopravy tímto unikátním prostředkem mezi Tallinnem a Helsinkami.

Smlouva estonské společnosti a ruského výrobce byla podepsána na loňské výstavě MAKS 2015. zatím se jedná o dodávku jednoho kusu stroje EP-15, který má mezi oběma městy přepravovat 12 cestujících a cesta má trvat asi hodinu a půl.

Na této trati bude estonská společnost testovat poptávku, cílit bude na cestující, kteří chtějí rychlejší spojení, než je cesta klasickou lodí, a jsou ochotni si za rychlejší prostředek připlatit.

Sea Wolf Express počítá s nasazením ekranoplánů i na další linky.

Ekranoplán létá na principu tzv. dynamického přízemního efektu, kdy je letoun tlačen vpřed tím, že se tlakem vzduchu „odráží“ od vodní hladiny. Díky podobnému principu se dokážou vznést z hladiny vodní ptáci. Tato technologie byla sice známá už před druhou světovou válkou, ale skutečný výzkum těchto strojů vzrostl až v 60. letech v SSSR pod vedením inženýra Rostislava Alexejeva a to především pro vojenské účely. 

Jak je tedy vidět, v Rusku i nadále probíhají snahy, aby tento unikátní prostředek, jehož vývoj skončil rozpadem SSSR i nadále pokračoval. Vývoj a výzkum ale převzaly soukromé firmy.

Zdroj: RDC Aqualines, Postimees

Tagy článku