Ruský expert radí, jak se zachovat při teroristickém útoku. Nikdy nepropadejte panice

Ruský expert radí, jak se zachovat při teroristickém útoku. Nikdy nepropadejte panice
Popisek: Ilustrační foto
25 / 03 / 2016, 09:45

Ruský server sputniknews.com zveřejnil informaci viceprezidenta Mezinárodní asociace veteránů Alfa, co dělat, jestliže se najednou octnete na místě, kde se odehrál teroristický čin.

Je nutné co nejrychleji opustit místo teroristického činu

Je pravděpodobné, že dojde ještě k další explozi. Pokud se teroristický čin odehrál v budově, existuje možnost, že budova spadne. Nebezpečné jsou také hořlavé předměty a prach. Aby bylo dosaženo minimálních škod na organizmu, je potřeba zakrýt si nos a ústa jakoukoliv látkou.

V případě zranění je nezbytné obrátit se bezodkladně na lékaře

Je pravidlem, že záchranná služba přijíždí na zasažené místo rychle. Je ovšem možné, že v šoku si nemusíte hned všimnout, že jste raněni. To může vést ke ztrátě vědomí a k novým zraněním.

Nepřibližujte se k cizím věcem

V nich se mohou nacházet komponenty bomby nebo bomba, která ještě neexplodovala. Zvláště se to týká tašek, kufrů a batohů. Pokud objevíte takový předmět, nedotýkejte se ho a informujte o něm policii.

Přesně vyplňujte příkazy policie

Policisté odpovídají za organizovaný odchod lidí z nebezpečné zóny, za jejími hranicemi se všem z rukou specialistů dostane nezbytné lékařské a psychologické péče. Pokud se teroristický čin odehrál v zimním období, jsou organizována místa, kde je možné se zahřát.

Nepropadejte panice

Snažte se zachovat klid. Pokud propadnete emocím, riskujete další zranění, můžete dokonce i zemřít.

Neběhejte s davem

Kromě zranění, která jste již utrpěli během teroristického činu, hrozí nebezpečí, že budete ušlapáni běžícími lidmi. Snažte se vyhnout úzkým průchodům. Pokud to není možné, nesnažte se dostat před lidi před vámi, všichni musí jít klidně popořadě. Je dobré si pamatovat, že běžící lidé, které jste se rozhodli následovat, nemusí vědět, kam jdou, a ve výsledku se ocitnete v nové zóně nebezpečí.

Pokud jste raněni, pečlivě se prohlédněte

Snažte se zapamatovat si lidi a předměty okolo vás — terorista může být někde blízko. O všem, co je podezřelé nebo přitahuje pozornost, uvědomte policii nebo pracovníky záchranné služby. To pomůže zabránit dalšímu teroristickému útoku.

Poté, co se dostanete do bezpečí

Snažte se zapamatovat si všechny detaily, které přitahovaly vaši pozornost. Informace budou potřeba později během vyšetřování. Díky tomu pomůžete vyšetřování.

Jak se ochránit před teroristickým útokem? Ministerstvo vnitra doporučuje občanům vyhýbat se místům s vysokou koncentrací osob. Pravidlem číslo jedna je: „Buďte vždy ostražití a nepodceňujte závažnost situace.“ V případě, že uvidíte či uslyšíte jakoukoli podezřelou činnost, kontaktujte policii.

Zdroj, autor: cz.sputniknews.com

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace