Zavede Rusko cenzuru internetu jako Čína?

Zavede Rusko cenzuru internetu jako Čína?
28 / 03 / 2015, 13:30

28.3.2015/Podle ruských novin Vedomosti hodlá ministr pro komunikaci a masmédia Nikolai Nikiforov na začátku dubna představit nový plán, jak ještě více dostat internet pod kontrolu vlády. V Číně státní cenzura znamenala zablokování služeb Google, Facebook, Twitter a YouTube. Podle Vedomosti plán jednoznačně „posune trh ve prospěch znárodnění ruského internetu."

 

Vedomosti se odvolávají na zdroj blízký ministrovi a na další zdroj, který je údajně seznámen s plány na zavedení cenzury. Nová regulační pravidla mají prý za cíl, aby se firmy, které spravují infrastrukturu rozhodující pro ruský internet, dostaly "pod přímou kontrolu státu". Vláda tedy nebude sledovat obsah, ale spíše samotný provoz.

Mělo by to být opatření proti ruským společnostem, které nabízejí internetové služby od založení své databáze mimo kontrolu ruského práva. Pokud by plán byl realizován, pak prý donutí firmy jako je největší ruský internetový vyhledávač Yandex, který má datové centrum ve Finsku, přestat ho používat.

I když noviny Vedomosti podotýkají, že podrobnosti o rozsahu změn jsou stále neznámé, na první pohled se plán podobá čínské regulaci internetu, která si klade za cíl zavést "přísnou státní kontrolu nad všemi klíčovými prvky infrastruktury". Čínské omezení přístupu ke službám poskytovaným Google je označováno jako „Great Firewall“V důsledku regulace byl v Číně zablokován také Facebook, Twitter a YouTube.

I když se teprve ukáže, jestli návrhy ministra Nikiforova budou mít za následek tak masivní omezení služeb jako v Číně, Vedomosti odhadují, že plán jednoznačně „posune trh ve prospěch znárodnění internetu v Rusku."

Zpráva odkazuje na včerejší projev ruského prezidenta Vladimíra Putin, ve kterém zdůraznil potřebu regulovat ruský internet. „Musíme pokračovat v očištění ruského internetu od nelegálních a zločineckých materiálů a více využívat moderní technologie, aby se podílely na tvorbě mezinárodní informační bezpečnosti,“ uvedl Putin. Ruský prezident je známý tím, že sám elektronickou poštu nepoužívá a před časem prohlásil, že webové stránky jsou vynálezem špionů ze CIA.

Snahy o znárodnění ruského internetu nejsou nové. Eric Schmidt ze společnosti Google loni varoval, že země je na cestě k uložení předpisů na stejné úrovni jako v Číně, po té, co ruské orgány získaly právo stáhnout webové stránky bez příkazu soudu. Stahují se takto nejen nezákonné stránky např. s prodejem drog či dětské pornografie, ale toto opatření je prý zneužíváno. V Rusku navíc platí zákon, který vyžaduje, aby se údaje o ruských občanech uchovávaly v datových centrech v Rusku. Blogeři, kteří mají na svých stránkách více než 3000 čtenářů, se musí registrovat u vládních úřadů a jsou povinni nahlásit svou trvalou adresu.

Zdroj: Newsweek

Psali jsme také:

Stíhačky NATO opět zasahovaly proti ruským bombardérům

První video tanku Armata

Ruské přípravy na světovou válku - vojenské nadzvukové superletadlo

Tagy článku