Autor fotografie: Ilustrační foto|Popisek: Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v minulých 24 hodinách ruská letadla bombardovala 83 teroristických cílů.
Rusko bude nadále vojensky podporovat syrskou vládu v boji proti islámským radikálům. Syrská armáda zároveň popřela úterní zprávy, z nichž vyplývalo, že v Sýrii bojuje nejen ruské letectvo, ale také ruské pozemní jednotky.
Zdroje agentury Reuters v úterý uvedly, že v bojích v provincii Latákíja zahynuli tři ruští vojáci. Informaci o útoku na ně potvrdila také organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR), i když ta neuvedla počet ruských obětí. Ruské ministerstvo obrany zprávu v úterý popřelo a syrská armáda oznámila, že informace o zapojení ruských bojových jednotek jsou "nepodložené a pouhou propagandou".
Ruská letadla bombardují západní a střední části Sýrie od 30. září a vytvářejí podmínky pro pozemní jednotky. Bojů na zemi se podle Moskvy a Damašku účastní jen syrská armáda a její spojenci z libanonského hnutí Hizballáh. Přítomni jsou sice také Íránci, ale Damašek a Teherán tvrdí, že jde jen o poradce.
Ministr Šojgu řekl, že "syrské vládní jednotky s pomocí Ruska přešly od obrany do útoku a osvobodily část území, které kontroloval radikální Islámský stát". "Hodláme dále podporovat oprávněné syrské vedení v Sýrii a vytvořit podmínky pro řešení konfliktu," řekl Šojgu.
Ruské ministerstvo obrany oznámilo, že v minulých 24 hodinách ruská letadla bombardovala 83 teroristických cílů. Rusům se údajně také podařilo zachytit konverzaci velitelů Islámského státu s vedením fronty An-Nusra. Podle agentury RIA Novosti mluvili o možném spojení obou organizací ke společnému boji proti syrské armádě. Ruský armádní mluvčí Igor Konašenkov řekl, že konverzaci vedenou vysílačkami zachytila ruská tajná služba.
V Moskvě v úterý večer za pomoc osobně poděkoval ruskému prezidentovi Vladimiru Putinovi syrský prezident Bašár Asad. Oba státníci se sešli během tajné schůzky - video záznam a komentáře zveřejnila Moskva až včera. Jednalo se o první diplomatickou cestu syrského prezidenta do zahraničí od vypuknutí občanské války v roce 2011. Putin prohlásil, že vojenské operace mají vytvořit podmínky pro hledání politického řešení krize, na čemž se chce Rusko podle něj podílet s dalšími mocnostmi.
USA a spojenci vyčítají Rusku, že kromě IS, likviduje také protivládní jednotky, které bojují proti Asadovi. Moskva odmítá, že by cílem bombardování byl kdokoli jiný kromě teroristů. Ruská intervence v Sýrii se také nelíbí Turecku, které pro změnu Sýrie obviňuje z podpory IS. Turecký premiér Ahmet Davutoglu řekl, že v Sýrii je potřeba se dohodnout na přechodném období, které umožní odstoupení prezidenta Asada. Ankara podle Davutoglua nezměnila na syrského prezidenta názor a podle ní ztratil právo Syřanům vládnout.
Davutoglu také prohlásil, že by si přál, aby se Asad v Moskvě zdržel déle. Byla by to prý "úleva" pro syrský lid. "Skutečně tam měl zůstat, aby mohlo začít přechodné období" předání moci, řekl turecký premiér.
Agentura AFP uvedla, že ruská letadla sice útočí intenzivně v provinciích Homs a Halab, ale zatím se nepodařilo povstalce vytlačit. SOHR má informace, že před boji z minulých dní se dalo na útěk až 100 000 civilistů v provinciích Hamá, Halab a Latákíja. Turecko, které má na svém území už dva miliony Syřanů, se připravuje na novou uprchlickou vlnu.
Syrská armáda 17. října zahájila ofenzivu proti vesnicím, které leží jižně od města Halab. Vojsko podle SOHR postupuje jenom pomalu a obsadilo zatím jen pět vesnic. Provládní list Al-Vatan tvrdí, že armáda vybojovala 16 vesnic a sedm pahorků.
Zdroj: ČTK