Ruský ministr zahraničí Lavrov obvinil USA z ohrožení národní bezpečnosti. Vztahy mezi velmocemi se prudce zhoršily

Ruský ministr zahraničí Lavrov obvinil USA z ohrožení národní bezpečnosti. Vztahy mezi velmocemi se prudce zhoršily
09 / 10 / 2016, 17:30

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov v neděli uvedl, že "Rusko zaznamenalo nárůst amerického nepřátelství vůči Moskvě, což potvrzuje i série agresivních kroků americké armády, které ohrožují národní bezpečnost Ruska".

V rozhovoru pro ruskou státní televizi První kanál rovněž řekl, že se pravděpodobně zhorší již tak špatné vztahy s Washingtonem, a Lavrov dal jasně najevo, že za to nese vinu Obamova administrativa. Informaci dnes zveřejnila agentura Reuters.

„Zaznamenali jsme základní změnu okolností v tom, co se týká agresivní rusofobie, jež je dnes základem politiky USA vůči Rusku. Nejde jen o rétorickou rusofobii, ale o agresivní kroky, které reálně poškozují naše národní zájmy, ohrožují naši bezpečnost," prohlásil Lavrov.

Rusko přesouvá mobilní raketové systémy Iskander k hranicím EU

Vztahy mezi Moskvou a Washingtonem jsou napjaté od okamžiku konfliktu na Ukrajině až po válku v Sýrii. Lavrov odcitoval dlouhý seznam ruských stížností proti Spojeným státům, které podle něj "přispěly k atmosféře nedůvěry, a ta je v některých ohledech více nebezpečná a nepředvídatelná než studená válka."

 Rusko popáté vetovalo rezoluci OSN k situaci v Sýrii. Konflikt mezi Ruskem a Západem eskaluje

Podle Lavrova někteří politici ve Washingtonu naznačují, že by prezident Obama měl schválit kobercové bombardování syrských vládních vojsk. "Vzhledem k tomu, že Rusko je v Sýrii na pozvání legitimní vlády této země a má tam dvě základny, včetně systémů protivzdušné obrany k ochraně svých aktiv, tak to je velmi nebezpečná hra, " varoval Lavrov a řekl, že doufá v to, že Obama nebude souhlasit s tímto scénářem.

Lavrov podotkl, že obě země mají právo odstoupit od uzavřené smlouvy, pokud dojde k "zásadní změně okolností". "Smlouva byla uzavřena v době, kdy naše vztahy byly normální a civilizované a když se nikdo nesnažil zasahovat do vnitřních záležitostí druhé strany. A to je ta zásadní změna okolností," uzavřel Lavrov.

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace