Ruský mír za americké dolary – Wagnerovi žoldnéři frustrovaní z kremelského vedení války

Ruský mír za americké dolary – Wagnerovi žoldnéři frustrovaní z kremelského vedení války
Autor fotografie: By https://vk.com/logocorel?w=wall-82344512_37619, Fair use|Popisek: Logo Wagnerovců
08 / 10 / 2022, 14:00

Nespokojenost a destabilizace, tak popisuje situaci v žoldnéřských jednotkách skupiny Wagner bývalý velitel formace Marat Gabidullin. V rozhovoru pro CNN vysvětluje, kolik stojí Putinovu elitní formaci válka na Ukrajině. Jak zdůrazňuje, Wagnerovy síly „jsou frustrované z toho, jak Kreml vede válku“.

Wagnerova skupina je analytiky považována za Kremlem schválenou soukromou vojenskou organizaci, ale není o ní mnoho oficiálních informací. Moskva dlouho popírala její existenci a vazby na ruský stát navzdory mnoha důkazům, že militanti této organizace bojovali na Ukrajině od ruské invaze v roce 2014 a byli aktivní také v Sýrii a několika afrických zemích, včetně Súdánu, Libye, Mosambiku, Mali a Středoafrické republiky.

Podle Gabidullina, jednoho z bývalých velitelů, ,,bez aktivní pomoci Wagnerovců skupiny, by ruské ozbrojené síly nemohly vůbec postupovat" v boji proti Ukrajincům. V rozhovoru pro CNN Gabidullin říká, že Wagnerovy síly jsou frustrované tím, jak Kreml vede válku.

Jsou nespokojeni s celkovou organizací bojů, neschopností kompetentních rozhodnutí, plánováním bitev. A to samozřejmě znamená ztráty, komentuje chaos v ruské armádě bývalý velitel této formace.

Gabidullin vysvětluje, že žoldnéři skupiny Wagner se liší od běžných ruských jednotek ve dvou hlavních ohledech - větší bojové zkušenosti a schopnost vydělat více peněz.

Wagnerovci mají více zkušenosti než armáda. Armádu tvoří mladí vojáci, kteří byli nuceni podepsat smlouvu a nemají žádné zkušenosti, říká. Práci Wagnerovy skupiny vysvětluje jednoduchým způsobem: „Ruský mír za americké dolary“, neboť žoldáci si mohou vydělat až 5 000. dolarů měsíčně za plnění úkolů, které běžní ruští vojáci dělat nemohou nebo nechtějí.

Zatímco přímý nábor z věznic je novým řešením, Gabidullin říká, že kriminální minulost nebyla překážkou pro zaměstnání ve společnosti. Sam přiznává, že si odseděl tři roky ve vězení za zabití a vyprávěl o význačných velitelích, kteří po odpykání trestu odnětí svobody sloužili se skupinou po celém světě.

Bývalému veliteli dokonce volají členové skupiny s tím, že tohoto se dál účastnit nebudou. Očividně ani 5 000 dolarů měsíčně nestačí, aby přehlédli chyby, které Kreml naštěstí pro Ukrajinu dělá.

Zdroj: tvp.info

 

Tagy článku