Ruský pilot: Nebyli jsme v tureckém vzdušném prostoru ani sekundu

Ruský pilot: Nebyli jsme v tureckém vzdušném prostoru ani sekundu
Autor fotografie: "Sukhoi Su-24 inflight Mishin-2" by Alexander Mishin - http://www.airliners.net/photo/Russia---Air/Sukhoi-Su-24M/1536990/L/. Licensed under CC BY-SA 3.0 via Commons|Popisek: Ilustrační foto Su-24
25 / 11 / 2015, 19:00

Pilot, který přežil sestřelení ruského letadla, tvrdí, že od Turků nedostali žádné varování. Vůbec prý totiž nenarušili turecký vzdušný prostor.

Turecko trvá na tom, že ruští piloti byli desetkrát varováni před tím, než bylo jejich letadlo v úterý sestřeleno. Něco jiného ale tvrdí přeživší pilot, kapitán Konstantin Murakhtin, podle kterého letoun ani nenarušil turecký vzdušný prostor.

Murakhtina podle Moskvy zachránily ruské speciální síly během dvanáctihodinové operace. K médiím promluvil z ruské letecké základny Hmeymim v Sýrii, kam byl převezen poté, co byl zachráněn. Murakhtin doslova uvedl, že znal velmi dobře oblast, nad kterou letěli a že stíhačka nebyla ve vzdušném prostoru Turecka „ani na sekundu“.

Psali jsme: Audio: Varování turecké radarové stanice ruskému Su-24

Prezident Vladimír Putin udělil medaili druhému pilotovi Peshkovi, který byl po té, co se z hořícího letadla katapultoval, rozstřílen Turkmeny. Vojenské ocenění dostane i Murakhtin a námořník, který zemřel právě během operace na záchranu jeho života.

Podle ruského prezidenta je sestřelení letadla  "bodnutí do zad" a Putin přímo varoval před vážnými následky. Naopak turecký prezident Recep Tayyip Erdogan obhajuje vojenskou operaci. Podle něj musí "všichni respektovat právo Turecka na ochranu svých hranic".  Erdogan zároveň zdůraznil, že nechce, aby dále eskalovalo napětí.

Mezitím ale probíhají mezi představiteli obou zemí další slovní přestřelky. Toto zaznělo ve středu:

"Máme vážné pochybnosti o tom, že šlo o nepromyšlený čin, opravdu to vypadá jako plánovaná provokace" - ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov k sestřelení ruské stíhačky.

"Měli bychom být upřímní. Podpora někoho, kdo praktikuje státní teror…, pokud potvrdíte, pokud schválíte násilí nebo útlak jste se utlačovatel" -  turecký prezident Recep Tayyip Erdogan ve zřejmé narážce na ruskou podporu syrského prezidenta Assada.

"Problém není tragédie, které  jsme byli včera svědky. Problém je mnohem hlubší. Vidíme,…, že současné turecké vedení po řadu let  sleduje záměrnou politiku podpory islamizace své země" - ruský prezident Vladimír Putin o Turecku.

Že ruské vedení myslí všechny své bezpečnostní kroky v Sýrii vážně dokazuje, že dnes byly na obloze zachyceny stroje Su-34 v doprovodu stíhačky Su-30.

Zdroj: BBC

Tagy článku