Autor fotografie: Sredlova, CC BY-SA 3.0|Popisek: Pravčická brána
Rozsáhlý požár v Národním parku České Švýcarsko rozproudil veřejnou debatu, zda je dobře, aby se za přístup do této přírodní památky vybíralo vstupné do soukromých rukou.
Podle dostupných informací mj. z Wikipedie se nachází na území ČR celkem 123 národních přírodních památek a vstupné musejí lidé platit pouze v jeskyni Punkva, nicméně peníze jsou vybírány Správou jeskyní, příspěvkovou organizací státu. Cena pozemků pod známou Pravčickou bránou byla symbolická, její potenciál na druhé straně obrovský.
Ilustrujme si to na následujícím příkladě: Ruský podnikatel Alexej Krenke, majitel nejluxusnějšího čtyřhvězdičkového hotelu, který si nejprve pořídil například čtyřhvězdičkový hotel v osadě Mezná a další ještě na Mezné louce, koupil v privatizaci v devadesátých letech restauraci Sokolí hnízdo na Pravčické bráně. Za vlády Miloše Zemana, kdy zastával funkci ministra zemědělství Jan Fencl, odprodaly Lesy ČR Krenkeho firmě Paal s.r.o. klíčový pozemek pod Pravčickou bránou.
Právě díky této transakci může ruský podnikatel vybírat každoročně miliony korun. V minulém roce tak Krenke vybral Krenke více než 8 milionů korun. „Kupní smlouva byla uzavřena se společností PAAL, s.r.o., dne 3. 9. 1999. Jejím předmětem byl prodej částí pozemku s parcelním číslem 338 označeným jako ostatní plocha v katastrálním území Hřensko o celkové výměře 1234 m2. Kupní cena činila 86.380 Kč.,“ uvedla mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová. V této souvislosti upozorněme ještě na poněkud komickou skutečnost v podobě darovací smlouvy z roku 2021, ve které společnost Paal věnovala Národnímu parku České Švýcarsko 100 tisíc korun.

Mezi výrazné kritiky poměrů, které v tomto směru v parku panují, patří poslanec Karel Krejza a senátor Zbyněk Linhart. Podle stávajícího vedení je situace jasná - problém zdědilo, nicméně na druhé straně samo zatím nebylo schopné zjednat nápravu tohoto stavu. Linhart již v minulosti upozorňoval nyní již bývalého ministra životního prostředí Richarda Brabce, ten inicioval alespoň studii k postavení alternativní cesty.
Krejza pak v rozhovoru pro SeznamZprávy hovořil i o krajní možnosti - tedy vyvlastnění pozemků. „Ať si pan podnikatel vaří ruský boršč a prodává pivo třeba za 200 Kč ve své restauraci. Ale vydělávat na české národní přírodní památce, na vstupném od našich spoluobčanů, na kráse naší země, je nehorázné,“ napsal vzápětí Krejza na svůj facebookový profil.