Ruský politolog: Kreml by měl po České republice chtít kompenzace za obě světové války, ztracený carský poklad a sovětskou okupaci ČSSR

Ruský politolog: Kreml by měl po České republice chtít kompenzace za obě světové války, ztracený carský poklad a sovětskou okupaci ČSSR
Autor fotografie: Pixabay, Free for commercial use|Popisek: SSSR a Rusko
11 / 05 / 2021, 14:00

Ruský politolog Jevgenij Satanovskij na svém účtu na sociální síti Telegram radil ruské vládě, jak by Rusko mohlo reagovat na požadavky České republiky na vyplacení 1 miliardy korun jako kompenzace za výbuchy ve Vrběticích v roce 2014.

Satanovskij poznamenal, že Rusko by mohlo vystavit protiúčet. Proč nepočítat české dluhy vůči Rusku, napsal politolog. Poznamenal, že ve skutečnosti byla obě světové války Česká republika (Československo) nepřítelem Rusku, nejprve jako součást rakousko-uherského císařství a poté jako Protektorát Čechy a Morava. A po Velké válce bojovaly československé legie s polovinou Ruska (reprezentovanou bolševiky) v občanské válce, takže stojí za to přemýšlet o zboření památek, které jsou legionářům v Rusku věnovány.

„Navíc, aniž bych se soustředil na materiální škody způsobené ruskému týlu a civilnímu obyvatelstvu, kde je mimochodem zlatá rezerva Ruské říše, kterou vyplenili?“ pokračoval Satanovskij v dobře známé ruské litanii na téma ztraceného zlata ruských carů.

Satanovskij také připomněl náklady na udržování sovětských vojsk, která byla v Československu po 2. světové válce. Navíc s neskrývanou arogancí upozornil na materiální škody, které Sovětský svaz utrpěl přivedením vojsk do ČSSR v roce 1968.

"Pokud nám Češi předloží účty, museli bychom být úplní idioti, abychom neodpovídali tak, jak si to zaslouží, a i s úroky. Možná jim nebude stačit celá země, aby se s námi vypořádali,“ shrnul ruský politolog.

Na tomto pohledu ruského politologa je jasně vidět, že pro SSSR a Rusko jsme nikdy nebyli rovnocenný partner.

Zdroj: mk.ru

Tagy článku