Ruský premiér: "V Sýrii chráníme pouze svoje zájmy a chceme porazit IS"

Ruský premiér: &quote;V Sýrii chráníme pouze svoje zájmy a chceme porazit IS&quote;
Popisek: Ilustrační foto
17 / 10 / 2015, 20:15

Ruské letectvo provedlo od 30. září 669 náletů a zasáhlo 456 cílů IS v Sýrii. Islámisté hromadně prchají.

Damašek/Moskva 17. října (ČTK) - Ruské akce v Sýrii jsou zaměřeny na ochranu tamních ruských zájmů, ne konkrétních politiků. Prohlásil to dnes ruský premiér Dmitrij Medveděv. Cílem Ruska podle něj není udržet u moci syrského prezidenta Bašára Asada, ale porazit Islámský stát (IS).

Ruské letectvo vstoupilo do bojů 30. září. Podle dnešní zprávy od té doby při 669 náletech zasáhlo 456 cílů. Ministerstvo obrany dnes oznámilo, že za minulých 24 hodin byla při 39 náletech zasažena infrastruktura teroristů.

Na videu ruského ministerstva obrany jsou záběry leteckých útoků s bombami BETAB-500, které slouží k ničení vzletových a přistávacích drah, betonových odstavných ploch, silnic, tunelů, bunkrů, atd. Jsou neseny „frontovými“ a bombardovacími letouny ve srovnatelných počtech jako klasické trhavé bomby FAB. BetAB-500U je určena především k ničení podzemních skladů, zodolněných krytů a bunkrů, je schopná probít 3 metry zeminy nebo 1,2 metru železobetonu. (Zdroj: military.cz)

Některé státy Rusko kritizují za to, že se nezaměřuje jenom na islámské radikály, ale i na sekulární odpůrce Damašku, kteří usilují o svržení Asada.

O politických tématech by podle Medveděva měly jednat všechny země, kterým jde o mír v regionu a v Sýrii a také o ustavení silné syrské vlády. "Opravdu nezáleží na tom, kdo bude u kormidla. Nepřejeme si přece, aby Sýrii vládl IS. Měla by to být civilizovaná a legitimní vláda. O tom je třeba jednat," řekl ruský premiér v rozhovoru s ruskou televizí Rossija.

Na otázku, zda Sýrii musí vládnout Asad, odpověděl: "Ne, určitě ne. O tom, kdo bude v čele Sýrie, musí rozhodnout Syřané. V této chvíli vycházíme z předpokladu, že legitimním prezidentem je Asad."

USA podobně jako syrská opozice Asada v budoucí vládě vidět nechtějí. Americký prezident Barack Obama v pátek řekl, že Rusko a USA si rozumí jenom v otázce bezpečnosti v syrském vzdušném prostoru, ale ne ve strategii, která má zemi přinést mír. Podle ruského ministerstva obrany se Ruskové s Američany shodli na bezpečnostních pravidlech, která zabrání leteckým incidentům při operacích v Sýrii.

Podle údajů Generálního štábu Ruské federace vzrůstá mezi bojovníky IS v Sýrii  nespokojenost s polními veliteli, dezertérství se z jednotlivých případů stává masovým. „Většina banditských útvarů je demoralizována. Mezi bojovníky roste nespokojenost s polními veliteli, dochází k případům neposlušnosti. Dezertérství mění svou povahu z jednotlivých případů na masové", řekl Kartapolov na brífinku pro vojenské atašé a novináře a dodal „Bojovníci rozptylují své síly, pokoušejí se ukrýt v těžko přístupném horském a lesnatém terénu, a také v osadách. V důsledku úderů ruského letectva byla porušena infrastruktura bojovníků v provinciích Idlib, Aleppo, Homs a v severních okresech Latákie" (Zdroj: cz.sputniknews.com)

Zdroj: ČTK

Tagy článku