Ruský prezident Putin: Mezinárodní terorismus se používal v boji proti Rusku

Ruský prezident Putin: Mezinárodní terorismus se používal v boji proti Rusku
Autor fotografie: YouTube/screenshot|Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin
11 / 01 / 2016, 14:00

Rusko chce bojovat proti terorismu společně se zbytkem světa, uvedl v rozhovoru pro německý deník Bild ruský prezident Vladimir Putin.

Moskva 11. ledna (ČTK) - Západ nicméně znovu obvinil z toho, že má na svědomí prohloubení mezinárodních krizí, které přispěly k nárůstu terorismu.

"Čelíme společným hrozbám a stále chceme, aby všechny země, v Evropě i na celém světě, spojily své síly k boji proti těmto hrozbám. Stále o to usilujeme," prohlásil ruský vůdce v rozsáhlém rozhovoru, který dnes vychází. "Nemluvím jen o terorismu, ale také o zločinu, o obchodování s lidmi, o ochraně životního prostředí a mnoha dalších výzvách," dodal s tím, že to ale nemusí znamenat, že Moskva by měla souhlasit se vším, "co ostatní rozhodnou".

„Po rozpadu Sovětského svazu začaly u nás stejně složité procesy uvnitř samotného Ruska. Jde o snížení průmyslové výroby, rozklad sociálního systému, separatismus a zejména o zřejmý útok mezinárodního terorismu", řekl Putin v interview pro německé vydání Das Bild, oznámila agentura RIA Novosti. Zdroj: cz.sputniknews.com

„Zavinili jsme to samozřejmě sami, nemáme koho obviňovat. Je ale pro nás zřejmá skutečnost, že mezinárodního terorismu se využívalo v boji proti Rusku, a nikdo si toho nevšímal, anebo naopak, poskytovali protistátním silám v Rusku politickou, informační a finanční podporu, a někdy dokonce i ozbrojenou podporu. A samozřejmě, víte, v tomto okamžiku jsme si uvědomili, že řeči jsou řeči, a geopolitické zájmy jsou zcela jiná věc", prohlásil ruský prezident.

Rusko od konce loňského září podniká letecké údery v Sýrii a podle Moskvy útočí na islamistické cíle. Některé západní země se ale domnívají, že cílem Rusů je pomoci syrskému prezidentu Bašáru Asadovi, aby se udržel u moc, uvedla agentura Reuters. Spojenci pod vedením USA provádějí nálety na islamisty v Iráku a Sýrii již od roku 2014.

Jak Putin nyní prohlásil, k vzestupu terorismu v Iráku a Libyi přispěly předchozí operace Západu v těchto zemích i v dalších státech. Opřel se rovněž do rozšiřování NATO k hranicím s Ruskem a uvedl, že rozpínavost Západu po studené válce má na svědomí zhoršení mezinárodních krizí.

Tagy článku