Ruský prezident Putin na adresu EU a USA: Za uprchlickou krizi si můžete sami

Ruský prezident Putin na adresu EU a USA: Za uprchlickou krizi si můžete sami
Autor fotografie: screenshot
05 / 09 / 2015, 12:45

Vladimír Putin zkritizoval západní politiku vůči arabským zemím a nepřímo podpořil myšlenku českého prezidenta Zemana na vytvoření velké protiteroristické koalice.

Ruský prezident obvinil Spojené státy a Evropskou unii v šíření migrační krize. Ta je podle Putina důsledkem vnucování západních hodnot zemím, které o ně nestojí. "Rusko příliv uprchlíků z Blízkého východu a Afriky předvídalo, ale nikdo nás neposlouchal", postěžoval si ruský prezident. 

„Už před několika lety jsme říkali, že nastanou velké a rozsáhlé problémy, pokud naši tzv. západní partneři budou prosazovat mylnou zahraniční politiku, zvláště v muslimském světě,“ uvedl Putin na zasedání ekonomického fóra ve Vladivostoku.

„Je to politika vnucování svých standardů, bez ohledu na historická, národní, náboženská a kulturní specifika těchto oblastí,“ dodal. 

Ruský prezident zdůraznil, že prvním krokem k vyřešení uprchlické krize je vytvoření mezinárodní koalice pro společný boj proti terorismu a extremismu. "My máme skutečný zájem o vytvoření této koalice a již jsem tuto možnost konzultoval jak s americkým prezidentem Barackem Obamou, tak s představiteli Turecka a Saúdské Arábie." 

Putinova slova o podílu USA na imigrační krizi v Evropě odsoudili někteří jeho oponenti, kteří tvrdí, že Putin lže, protože právě ruská politika na Blízkém východě, konkrétně pomoc syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi je příčinou vzniku IS a následné imigrační krize. Podle nich USA a západní země chtěly rezignaci Asada, která by pomohla odblokovat mírová jednání v Sýrii a zahájit efektivní útok na IS.

"Putin přece trval na tom, aby Asad zůstal a Rusko zablokovalo všechny rezoluce Rady bezpečnosti OSN, které by umožnily mezinárodní intervenci v syrském konfliktu. V důsledku toho se Sýrie dlouhé roky zmítá v občanské válce a defacto přestaly existovat syrské armádní a bezpečnostní síly." uvedl ukrajinský novinář a komentátor Vitalij Portnikov

Miloš Zeman požádal Putina o podporu rezoluce OSN proti islámskému státu

Zdroj: ČTK, ft.com, glavred.info

Tagy článku