Ruský prezident Putin: Situace je velmi vážná. IS ohrožuje Evropu, Rusko i Blízký východ.

Ruský prezident Putin: Situace je velmi vážná. IS ohrožuje Evropu, Rusko i Blízký východ.
Popisek: Ruský prezident Vladimír Putin
15 / 09 / 2015, 19:30

Zásadní vystoupení ruského prezidenta k bezpečnostní situaci na Blízkém a Středním východě.

Islámský stát má zálusk na svatá města - Mekku, Medinu i Jeruzalém a ohrožuje Evropu a Rusko, řekl Vladimir Putin. Moskva je znepokojena množstvím džihádistů, kteří se vracející do EU, SNS a Ruska. 

Situace je podle Putina velmi vážná, a Moskva je velmi znepokojena tím, že islámští radikálové veřejně oznamují svoje plány na dobytí svatých měst a jejich aktivitami na území Evropy, Ruska i ve střední a jihovýchodní Asii. 

"Extremisté z mnoha zemí světa, včetně Evropy, Ruska a Společenství nezávislých států (SNS) prodělali ideologické a vojenské proškolení v řadách islámského státu a nyní se mohou vracet do svých původních zemí,"  řekl Putin na bezpečnostním summitu v hlavním městě Tádžikistánu. 

Putin zdůraznil, že v boji proti teroristům IS je nutné zapomenout na geopolitické ambice světových velmocí. Podle něj je nutné rovněž zastavit politiku dvojího metru, kdy se zneužívají teroristické skupiny k dosažení vlastních cílů, včetně odstranění nepohodlných vlád a režimů.

"Rusko podporuje a i nadále bude podporovat současnou syrskou vládu v boji proti terorismu," řekl Putin. "Damašku poskytujeme technicko-vojenskou podporu a budeme to dělat i nadále a vyzýváme ostatní země, aby se k nám v tomto úsilí připojily."

Putin také zdůraznil, že v boji proti IS by se měla sjednotit vláda Bašára Asada vláda s opozičními silami. Rusko vyzývá ke sjednocení všech sil proti islámským radikálům. 

Činnost džihádistických skupin už přesahuje území Iráku a Sýrie a ozbrojenci rozšiřují svůj vliv do další nestabilní oblasti - do Afgánistánu a dodal, že existuje reálná hrozba, že teroristické skupiny proniknou i do tohoto regionu.  

"Pokud by Rusko přestlalo podporovat Sýrii, situace v zemi by byla ještě horší než v Libyi a příliv uprchlíků do Evropy by byl ještě větší," řekl Putin.

Dodal, že to není Rusko, kdo destabilizoval situaci v takových zemích, jako je Libye, Irák, Jemen, Afghánistán a další regiony na světě.

"Nebyli jsme to my, kdo zničil vládní instituce, na jejichž místo se díky vytvořenému mocenskému vakuu, dostali okamžitě teroristé," dodal.

Zdroj: RT NEWS

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.