Ruský raketový křižník Moskva proplul v pátek Bosporem

Ruský raketový křižník Moskva proplul v pátek Bosporem
Autor: "Project 1164 Moskva 2009 G1" by George Chernilevsky - Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons|Popisek: Moskva v přístavu Sevastopol
16 / 05 / 2015, 08:45

Křižník Moskva je na cestě na cvičení Joint Sea 2015 ve Středozemním moři.

Společné cvičení s čínskou flotilou se bude konat ve Středozemním moři mezi 17. a 21. květnem. V pátek oznámil mluvčí ruského námořnictva Igor Dygalo, že křižník začíná proplouvat skrz Bospor a Dardanely.

Moskva vyplula ze Sevastopolu 14.května a podle Dygalova se stane řídícím centrem spojené čínsko-ruské flotily během cvičení Joint Sea. Toho se zúčastní celkem devět válečných lodí, včetně čínských fregat Linyi a Weifang.

Společném velení flotily bude zahrnovat důstojníky jak ruského, tak čínského námořnictva. Podle ruského ministerstva obrany se cvičení zaměří na bezpečnost plavby v odlehlých oblastech světových oceánů.

„Hlavním cílem cvičení je prohloubení přátelské a praktické spolupráce mezi oběma zeměmi a posílení jejich úsilí v boji s nebezpečím na moři,“ řekl mluvčí ruského ministerstva.

Čínské ministerstvo již dříve oznámilo, že společné cvičení zahrnuje námořní obranu, eskortní operace, stejně jako cvičné střelby.

Raketový křižník Moskva patří do třídy Slava, co jsou těžké válečné lodě postavené primárně k útoku na hladinové cíle. Tato třída je považována za menší a levnější doplněk k větším křižníkům třídy Kirov. Byla známa na Západě nejdříve pod pod označením NATO jako BLACKCOM-1 (Black Sea Combatant #1), pak byla označena jako Krasina, dokud nebylo známo správné ruské označení Slava. 

Vpodstatě se jedná o výzbroj a zařízení Kirova na cca 185 metrovém plavidle s konvenčním pohonem. Moskva prošla posledním velkým upgradem v roce 2000. O Třídě Kirov jsme psali v článku Jaderný křižník Admiral Nakhimov se stane nejmocnější lodí ruské flotily.

Zdroj: Tass, Military.cz

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.

Cookies nám pomáhají k Vaší spokojenosti

Tento web používá soubory cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti.
Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.

Další informace