Sýrie: Ruský Suchoj provedl vizuální identifikaci americké stíhačky

Sýrie: Ruský Suchoj provedl vizuální identifikaci americké stíhačky
Autor fotografie: Carlos Menendez San Juan CC BY-SA 2.0|Popisek: Ilustrační foto Su-30
15 / 10 / 2015, 18:30

10. října ruský Su-30SM patřící do kontingentu nasazeného na základně Latakia v Sýrii, provedl vizuální identifikaci blíže nespecifikovaného amerického bojového letounu účastnícího se mise Operation Inherent Resolve..

Podle ruského ministerstva obrany ruský letoun 4++ generace prováděl vzdušnou podporu útočných strojů v Sýrii a k americkému stroji se přiblížil, aby provedl identifikaci.

„Přiblížení prý nemělo za účel vystrašit americký letoun.“

Podle Russia Today Suchoj operující v provincii Allepo zachytil radarem cizí letoun a přiblížil se, aby ho identifikoval. Neznámému letounu se v leteckém žargonu říká „bogie“. Ruský a americký stroj se ocitly ve vzdálenosti asi 2-3 kilometry od sebe, když ruský stroj zachytil přítomnost toho amerického a přiblížil se k němu z důvodu další identifikace.

Byl zachyceným strojem americký F-22?

100216-F-5964B-512

Po identifikaci se ruský stroj odpoutal a vrátil se k své misi, tedy ochraně útočných strojů. Ty provedly za posledních 24 hodin celkem 33 bojových letů a zaútočily na Isil zařízení v provinciích Idlib, Hamá, Damašek, Aleppo a Deir az-Zor.

Nebyl to první kontakt amerických a ruských letadel, Rusové dokonce sledují americké bezpilotní prostředky Predator, spojenecké stroje musí občas měnit své trasy, aby předešly konfliktu s Rusy.

Zdroj: The Aviationist

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.