Ruský tanker poprvé bezpečně projel arktickými vodami bez pomoci ledoborce

Ruský tanker poprvé bezpečně projel arktickými vodami bez pomoci ledoborce
Autor fotografie: Screenshot/Youtube|Popisek: tanker Christophe de Margerie
26 / 08 / 2017, 10:45

Ruskému tankeru Christophe de Margerie se podařilo projet Arktidou bez asistence ledoborce.

Tanker Christophe de Margerie projel Akrtidou poprvé bez pomoci ledoborce. Výrazně mu k tomu napomohl fakt, že díky klimatickým změnám došlo k roztátí zamrzlé vody. Bez ledoborce by však proplutí zamrzlými arktickými vodam bylo jinak nemožné.

psali jsme: Gigantický ledoborec ponese ve vojenské verzi rakety a děla

Ruský tanker Christophe de Margerie zvládl cestu z severonorského města Hammerfest do Porjongu Jižní Koreji za 19 dní a proplul Severní mořskou cestou, aniž by potřeboval ke zdolání naplánované trasy ledoborec. Do Porjongu přepravoval kapalný zemní plyn.

Christophe de Margerie svou arktickou cestu zvládl o 30% rychleji, než když by použil alternativní cestu přes Suezský průplav. ,,Je to velmi rychlé, obzvlášť když tanker nedoprovázel ledoborce, který těchto cestách býval přítomen," prohlásil Bill Spears, mluvčí společnosti Sovcomflot, která vlastní ruský tanker Christophe de Margerie.

psali jsme: 16.6. spustí na vodu největší ledoborec na světě

Severní arktická cesta je pro běžná dopravní plavidla během po většinu roku uzavřená. Je možné jí proplouvat pouze s pomocí ledoborců čtyři nejteplejší měsíce v roce. 

Tanker Christophe de Margerie je 300 metrů dlouhý a byl navržen tak, aby snadněji zdolával arktické vody. Stál zhruba 300 milionů dolarů a pro tento projekt se vyslovil i Vladimir Putin.

 

Zdroj: dailymail.co.uk

Tagy článku

SECURITY magazín je ve své tištěné podobě první a jediný český odborný časopis o komerční bezpečnosti a vychází od roku 1994. SECURITY magazín se orientuje především na profesionály v přímém výkonu služby v soukromých bezpečnostních agenturách a ve firmách, které poskytují technické bezpečnostní služby. Je určen také manažerům, kteří uvedené služby prodávají a řídí a bezpečnostním specialistům, kteří bezpečnostní služby nakupují v soukromém i státním sektoru. Zkušenosti a informace v SECURITY magazínu jsou ale určeny i laické veřejnosti, potenciálním zákazníkům, kteří o bezpečnosti velmi často mluví a ne vždy jí rozumí nebo chápou její specifika. SECURITY magazín chce tradiční spoluprací s akademickým prostředím a experty v oboru dokázat, že komerční bezpečnost je multioborová disciplína, úzce propojená požadavky norem a předpisů a je v mnoha ohledech založena na moderních vyspělých technologiích, které mohou instalovat a provozovat pouze vzdělaní specialisté.