Ruský velvyslanec při OSN by měl raději mlčet!

Ruský velvyslanec při OSN by měl raději mlčet!
Autor fotografie: Pixabay|Popisek: OSN
07 / 09 / 2022, 16:00

Organizace spojených národů v poslední době bohužel nepřekvapuje tím, co dělá či spíše nedělá. Selhává tam, kde by měla pomoci. Přitom jedním z cílů OSN po roce 1945 bylo zachovat mír a zabránit opakování hrůz druhé světové války.

Bohužel, za současného stavu nemůže svoje poslání dost dobře plnit. Vidíme to na konfliktu na Ukrajině. Ano, Rusko bylo coby viník války v dubnu vyloučeno z nechvalně proslulé rady pro lidská práva, kde jej o měsíc později nahradilo Česko.

Jinak se ale OSN v lepším případě zmůže jen na bezzubá prohlášení. Mezinárodní společenství tak i nadále může sloužit Rusku jako platforma k prosazování vlastních postojů.

Agresor členem Rady bezpečnosti

Děje se tak už z toho důvodu, že Rusko coby agresor na Ukrajině nejen, že může být členem OSN, ale jako přímý dědic Sovětského svazu, jako jedné z vítězných velmocí druhé světové války, je dokonce i dnes stálým členem Rady bezpečnosti OSN – orgánu, který má na starosti zajištění světového míru a bezpečnosti.

Ano, členem Rady bezpečnosti může být i stát, který jen kvůli touze po územních ziscích napadl sousední zemi. Absurdní, že? Je to stejné, jako kdyby odsouzený vrah dohlížel na prevenci kriminality. V OSN je to ale bohužel spíše normou než výjimkou.

Troufalé vyjádření ruského velvyslance

Nad způsobem, jakým se ruští představitelé projevují, zůstává rozum stát. Přesvědčit jsme se o tom mohli před pár dny i u nás v Česku. Ruský velvyslanec při OSN Vasilij Něbenzja obvinil naši ministryni obrany Janu Černochovou z podpory terorismu kvůli jejímu vyjádření k atentátu na Darju Duginovou.

Tato dcera ruského nacionalistického ideologa Alexandra Dugina, která se stala obětí atentátu, nechvalně proslula svými výroky, v nichž vyzývala k vraždění Ukrajinců. Dokonce je označila za podlidi!

Pan velvyslanec či přesněji země, kterou pan Něbenzja zastupuje, by si měla laskavě zamést před vlastním prahem. Všichni víme, kdo se chová jako teroristická země a Česko to opravdu není. Od představitele státu, který má kvůli nesmyslné válce na svědomí smrt tisíců nevinných civilistů, je takové tvrzení naprosto nehorázné.

Mimochodem, tajemník tamní bezpečnostní rady Nikolaj Patrušev taktéž v reakci na slova naší ministryně prohlásil: „Rusko vychází z toho, že ani jedna civilizovaná země, bez ohledu na její politický kurz, nemá právo ignorovat veřejné schvalování terorismu, tím spíše pocházející od vysoce postaveného státního činitele."

Škoda, že Rusko nezačalo u sebe. Třeba u kauzy Vrbětice nebo otravy Skripala, které můžeme považovat za akt státního terorismu.

Jde OSN ještě reformovat?

Selhání OSN jsem se věnoval už v mnoha svých předchozích článcích, ať už se jednalo o složení rady pro lidská práva, kde figurovaly země jako Kuba nebo Čína, nebo naopak naprostou neschopností zasáhnout tam, kde představuje porušování lidských práv opravdu problém.

Velká část zemí mimo Západ je svým zřízením a způsobem vlády Rusku bližší než současné Ukrajině. Pak se nemůžeme divit, že u nich nacházejí silná slova z ruské strany pozitivní odezvu.

Téměř po celou dobu existence OSN je na místě zabývat se otázkou, jak fungování organizace změnit, aby byla efektivní a aby byly jasně vidět výsledky její práce. Třeba proto, že Česko platí OSN jako jedna z mála členských zemí příspěvky včas a v plné výši a je v zájmu nás všech vidět, že se jedná o správně vynaložené peníze.

Organizace spojených národů je zkostnatělá a aby mohla dobře fungovat, potřebovala by reformu. Včera bylo pozdě. Dokud budou země jako Rusko stále součástí OSN, jakákoli změna bude nemyslitelná.

Přeji hezký den a veselou mysl!

Autor: Tomáš Zdechovský (europoslanec za KDU-ČSL)

Tagy článku

-->